Dilema, jestli nakoupit na trzích, nebo v supermarketech, zvažuje Miloš Hajný. „Častěji nakupuju v obchodech, protože tam mají víc věcí, ale když beru na trzích, vím, že to bude kvalitní. le je to všechno drahé, loni stálo kilo jahod snad šedesát korun, letos je to přes stovku,“ říká. Že zboží zdražilo, přiznává i trhovec Dalibor Král z Třebíče. „Všechno hnije, protože prší, brambory v zemi, třešně, úroda není. A před tím to odnesly meruňky kvůli mrazům,“ vysvětluje.

Stejnou zkušenost má i třebíčská trhovkyně Lenka Marková. „Kvůli počasí je špatná úroda, musíme mít ovoce i z dovozu, třeba meruňky a jahody. Aspoň že lidé chodí, i když minulý rok jich také bylo víc,“ popisuje.

Kromě počasí ovlivňují ceny podle majitelky maloobchodu na Karlově náměstí v Třebíči Lenky Věžníkové dovozci. „Museli jsme nakupovat o hodně dráž, třeba květák byl za devadesát korun, protože byl z dovozu. Poslední dva týdny ale jdou ceny strašně dolů, protože už máme domácí,“ dodává optimističtěji.

Počasí ovlivnilo i nabídku ve velkých  obchodech. „Kvůli červnovému chladu a dešti bude méně paprik či vodních melounů. Nižší sklizeň je i u jablek, tam je o třicet procent,“ říká za firmu Kaufland mluvčí Renata Maierl.

Podobně situaci popisuje Jiří Mareček za společnost Albert. „Na českých polích je stále omezená úroda, jarní zeleninu ale už doplňuje kukuřice, rajčata nebo zelí. Cenu tlačí vzhůru i nedávná koronakrize, omezila totiž pohyb pracovní síly. Na domácí sklizeň si zákazníci počkají do poloviny srpna, bude ovšem omezená kvůli jarním mrazům,“ předesílá.

S konkurencí není spokojený trhovec Král. „Je šílenost tu mít v tak malém městě šest supermarketů. Lidé nakupují tam,“ kritizuje. Velkým obchodům se však vyhýbá zákaznice Nikola Tomášková. „Snažím se nakupovat na trzích, protože mi jde o kvalitu. A třeba jahody tu jsou levnější než v supermarketech,“ uzavírá.

JIŘÍ KAŠPÁREK