„První testovací učebna v ateliérech VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou byla dokončena v sobotu přibližně o půlnoci, kdy bylo přeneseno z diskových polí nových školních serverů DELL 730 prostřednictvím 40 Gbps sítě více jak 5 TB dat na cílové pracovní stanice. Jedná se o nejrozsáhlejší instalaci software na učebnách v historii školy,“ informoval ředitel Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Kletečka.

Základem nové instalace pracovních stanic pro výuku budoucích techniků a ekonomů je nejnovější operační systém Microsoft Windows 10 Education v buildu 1903 poskytnutý společností Microsoft v rámci akademické smlouvy ESS. Základní instalace je doplněna o nový Microsoft Office 2019, vývojové prostředí Microsoft Visual Studio a nástroje pro vývoj aplikací pro mikropočítače Arduino a navrhování datových infrastruktur od společnosti Cisco. Celý systém je úzce integrován s šifrovanými přístupy ke globálním cloud řešením Office 365 a Autodesk 360 pro zvýšení komfortu práce, software funkcionalit, komunikace a ochrany dat.

„Zásadně škola rozšířila oblast dostupnosti průmyslového software svázaného úzce s budoucím uplatněním absolventů školy. Základem předvýrobních etap je v praxi stále častěji 3D digitální prototypu umožňující odladit většinu potřebného již na úrovni přípravy projektu,“ upozornil ředitel. V oblasti průmyslového software se tak studenti mohou těšit na nejnovější 2D/3D PLM produkty AutoCAD, AutoCAD Electrical, Autodesk Inventor s integrovanými nástroji Inventor CAM a Inventor FEM Nastran. V oblasti 2D/3D BIM software pro stavebnictví, architekturu a TZB přichází škola na své počítače s novinkami Autodesk Revit a Protech. Rozšířena byla také nabídka software nástrojů pro 3D vizualizaci, 3D animaci a průmyslovou virtuální realitu.

„Zde najdou studenti špičkové aplikace Autodesk V-RED Pro, Autodesk Maya, Autodesk 3ds Max a Autodesk Alias v posledních světově dostupných verzích. Další novinkou je cloud aplikace Autodesk Eagle pro návrh plošných spojů, nové licence PLM produktů SurfCAM, EPLAN, GOM Inspect a připravovaná modernizovaná multilicence Siemens NX.

Finalizace cílových pracovních stanic pro výuku navazuje na více jak tříletou rekonstrukci optické síťové infrastruktury, serverů a modernizaci učeben na elektronická úložiště. Díky velkorysosti dodavatelů software se škola může pochlubit rozsáhlou instalací odborného software čítající tisíce aktivních licencí jednotlivých produktů, které jsou ve škole dostupné napříč výukou všech oborů.

„Zajímavostí je také dostupnost základních průmyslových PLM a BIM aplikací jak v české, tak v anglické jazykové verzi s cílem prohloubení jazykových znalostí studentů v odborné angličtině. U vybraných produktů společností Autodesk, Microsoft a Siemens jsou studentům dostupné i licence pro samostudium a nekomerční využití na jejich domácích počítačích,“ dodal Jaroslav Kletečka.