Na to, jak to s nadílkou přírodního sněhu v tomto týdnu dopadne, ale vlekaři nehodlají čekat. Například po sjezdovce ve Ski Snowparku na Harusově kopci u Nového Města na Moravě již rozestavují osm sněžných děl, aby je při déletrvajících teplotách pod bodem mrazu mohli uvést do chodu.
Samotná výroba technického sněhu je podle tamního správce Karla Klapače poměrně složitá a energeticky náročná.

„Optimální počasí pro zasněžování je kolem minus deseti stupňů Celsia, sucho a mráz. Zařízení pak běží na plný výkon a v takovém případě jsme schopni pokrýt kopec technickým sněhem za týden,“ poznamenal Klapač s tím, že umělý sníh lze vytvářet i při teplotách nižších než minus pět stupňů Celsia. Důležité ale je, aby nebyla mlha a vlhko.

Možná už ve čtvrtek

„Pokud předpovědi počasí, jejichž sledováním momentálně trávím většinu svého času, vyjdou, rádi bychom začali zasněžovat již tento čtvrtek,“ uvedl dále za ski areál Karel Klapač.

V pohotovosti budou i tři vlastní a dvě zapůjčená sněhová děla, již mají k dispozici ve Ski areálu Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí.„Prozatím stále zvažujeme, zda se v tomto týdnu vyplatí děla spustit. Jejich provoz si žádá nemalé finanční náklady, které nejsme ochotni vyhodit jen tak oknem. Je potřeba, aby mrazy vydržely tři čtyři dny,“ nastínil situaci kolem možnosti tvorby technického sněhu na „Fajťáku“ Jiří Pálka z velkomeziříčského Ski klubu.

Proto, aby mohli na svah pustit první lyžaře, je podle Pálkova názoru potřeba třicet až čtyřicet centimetrů vysoká sněhová vrstva. Ta jde již upravit strojově. Za ideálního počasí jsou však schopni vysněžit sjezdovku potřebnou vrstvou během pěti dnů.„Sjezdovka na Fajtově kopci má šířku sto metrů. Úsek o šířce čtyřiceti metrů připravíme do 120 hodin. Dotčení lidé pak pracují na směny. Střídají se po dvanácti hodinových intervalech,“ řekl Jiří Pálka.

V činnosti by Velkomeziříčským mělo napomoci silnější čerpadlo pro umělé zasněžování v hodnotě 400 tisíc korun, které na Fajtově kopci pro letošní sezonu pořídili. Novinkou jsou pak také záložní parkovací plochy.

Na vylepšení poskytovaných služeb se zaměřila i další lyžařská centra na Žďársku. Podstatnou změnu chystají na zimu 2011/2012 ve Ski areálu Karasín nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Na své si tam kromě dospělých přijdou především děti. Díky nové lanovce a sjezdovce určené právě pro malé lyžaře.

Pozadu nezůstávají ani v novoměstském Ski Snowparku. Kromě toho, že chtějí zvýšit počet překážek ve snowboardparku, zaplatili půl až třičtvrtě milionu korun za rekonstrukci stánku s občerstvením. „Došlo ke zvětšení stávajícího prostoru. Navíc plánujeme rozšířit nabídku nápojů a jídel. Pořídili jsme pec na pizzu,“ uvedl správce sjezdovky na Harusově kopci Karel Klapač. Zároveň poznamenal, že v letošním roce budou moci diváci díky kameře České televize poprvé sledovat i aktuální zpravodajství ze sjezdovky, a to v televizním programu Panorama.