„Dnes máme k dispozici téměř finální informace o cenách za stavbu. Už nyní tak víme, že konečná částka nepřesáhne 99 milionů korun,"řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Přesná čísla chce město na svých webových stránkách zveřejnit až poté, co obdrží od firem veškeré faktury. „Uvedeme, kolik zaplatíme celkem, kolik činily vícepráce, kolik práce objednané navíc, jaké byly časové posuny i jaké byly naše předpoklady," slíbil starosta Šmarda.

Původně plánovaný padesátimilionový úvěr, který je město nuceno si vzít na dostavbu, bude snížen o 10 milionů. „S ohledem na dobrý výsledek letošní hospodaření Nového Města nám bude stačit půjčit si jen 40 milionů korun. Budeme si úvěr brát letos, protože ho potřebujeme na platbu faktur za třetí čtvrtletí," podotkl novoměstský starosta.

Se stavbou budovy Městských lázní začaly firmy PKS ze Žďáru nad Sázavou a Imos Brno v dubnu loňského roku. Ve čtvrtek 15. října byly Městské lázně předány městu. „Sdružení firem odvedlo dobrou práci, jsme velmi spokojeni," pochválil stavbaře starosta Šmarda.

Lázně, jejichž kapacita je 250 lidí, provozuje městská společnost Novoměstské služby. Ta má 17 zaměstnanců. „Díky stavbě Městských lázní se vytvořilo 17 nových pracovních míst," podotkl vedoucí Novoměstských služeb Jiří Brychta.

Slaná voda

Lázeňský provoz bude nutné částečně dotovat, s čímž radnice počítá. „Plánujeme, že ročně budeme muset na chod lázní poskytnout dva miliony korun. S tímto číslem jsme do projektu šli. Roční provoz bude Novoměstské služby stát zhruba 11 milionů korun," vyjádřil se Michal Šmarda.

Městské lázně mají několik částí. Základem je bazénová hala s plaveckým, relaxačním a dětským bazénem. „Plavecký bazén se sladkou vodou má dvacet pět metrů a čtyři standardní dráhy, které se dají rozšířit podle potřeby i o pátou. V rekreačním bazénu je slaná voda a vodní atrakce včetně divoké řeky a nejrůznějších chrličů. A bazény doplňuje také vířivka pro deset lidí," popsal starosta.

Další, neméně důležitou částí Městských lázní, je saunový svět, který zahrnuje tři druhy saun – finskou, aroma a parní. Doplňuje je i takzvaný Kneipův chodník, což je vodoléčebná a relaxační procedura založená na střídání teplé a studené vody. „Součástí je také venkovní ochlazovna a vnitřní odpočívárna. Je to ideální volba kombinací pro regeneraci těla," uvedl Michal Šmarda.

Městské lázně nabízí i fitness centrum s běžeckými trenažéry, cyklotrenažéry, eliptickými a veslovacími trenažéry, posilovacími lavicemi, sety jednoručních a vzpěračských činek a dalších cvičících pomůcek. „Neměly by sloužit pro kulturistiku, ale spíše pro regeneraci," podotkl Michal Šmarda.

Jeden bufet pro všechny

Všechny tři lázeňské části jsou propojeny občerstvením. „Bufet bude najednou obsluhovat návštěvníky bazénové haly, fitness části i saunového světa. A takovou perličkou novoměstských lázní je terasa okolo bazénové haly, která bude v době příznivého počasí plnit funkci slunečních lázní," připomenul starosta Šmarda.

„A ještě bych doplnil, že budeme poskytovat i masáže, máme na to proškolené maséry. Vitamín D zase návštěvníkům doplní naše solárium, které splňuje nejpřísnější normy Evropské unie. A budeme mít také zážitkové koupele – rašelinovou, čokoládovou a růžovou a k tomu pivní lázeň," dodal Jiří Brychta.

Zveřejněn už byl i ceník. Návštěvníci, jež využijí možnosti dopoledního plavání, zaplatí za hodinu pobytu v Městských lázních 55 korun. Od 13 hodin pak 75 korun. Mohou ale využít i nejrůznějších slev - rodinné vstupné, slevu na Novoměstskou kartu a další.