Práce povodí začalo v polovině roku 2022. Dělníci pracovali na dvou úsecích, přímo v Herálci a pod obcí. „Rozebrali jsme původní nevyhovující kamenné zídky podél toku, které jsme z části doplnili a z části postavili zcela nově. Druhý úsek pak představuje řeka pod obcí Herálec. Zde jsme Svratku vrátili do historického koryta,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Obec Herálec pod Žákovou horou; Zdroj: Se souhlasem obce
V Herálci prodávají pozemky na rodinné domy. Postaví tam i byty

Díky opravím kamenných zdí a jejich navýšením zvedli ochranu Herálce přibližně o třicet centimetrů.

Návrat Svratky pod Herálcem do historického koryta prodloužil říční tok téměř o kilometr. „Při běžném nebo nižším průtoku bude docházet k prodloužení doby průtoku korytem. Zvýšili jsme retenční i samočistící schopnost řeky s návazností a podporou veškerých ekologických funkcí toku. Při zvýšených průtocích bude nově docházet k částečným rozlivům do okolních nivních luk. Krajině teď bude lépe zachytávat vodu, tlumit povodně i odolávat suchu,“ vysvětlil Gargulák.

Stavba a oprava protipovodňových opatření trvala téměř rok a půl. Hotovo bylo v listopadu 2023 a v prosinci prošla kolaudací. Hned na to je prověřila první velká voda s povodňovými průtoky. „Dle dostupné dokumentace voda dosahovala při kulminaci v obci Herálec výšky, při které by se před navýšením zdí již začínala rozlévat do zástavby. Pod obcí, kde to již nevadí a naopak je to žádoucí, se pak povodeň z revitalizovaného koryta rozlila do říční nivy,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Bystřici musí opravit přes tisíc bytů. Městu s tím pomohou i nájemníci

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek