„K nákaze došlo u všech třech osob v oblastech, které zapadají do přírodních ohnisek nákazy, jež jsou zejména podél řek. První případ nákazy byl na Tišnovsku, které spadá do rizikové lokality podél Svratky – ta se táhne z Bystřicka až k brněnské přehradě. Další dva nemocní se nakazili na Nedvědicku a na Blanensku,“ informovala vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Polovina sezony

Ačkoliv proti loňsku, kdy se za celý rok „klíšťovkou“ nakazilo čtyřiadvacet lidí, je letos nemocných méně, podle epidemioložky nemoc nelze brát na lehkou váhu. Zejména pokud může být život ohrožující, výjimkou nejsou ani doživotní zdravotní následky. „Je teprve polovina sezony, takže se ještě nedají dělat závěry. Pokud by bylo ale případů méně, protože lidé už začínají doceňovat možnost očkování, je to velice pozitivní,“ vyjádřila se Mašová k dosud jediné spolehlivé metodě ochrany v podobě vakcinace.

Očkovat se dá po celý rok, ačkoliv se doporučují zejména chladné měsíce roku. „Lidé mají zafixováno, že se proti klíšťovce očkuje jenom na podzim a v zimě, takže často čekají až na další sezonu, pak na to zapomenou, takže očkování zase odloží. Což je naprosto zbytečné, protože v létě se dá použít zrychlené očkovací schéma,“ potvrdil lékař Miroslav Kříž ze žďárského očkovacího centra cestovní medicíny.

Méně než loni je zatím i případů lymeské borreliozy – sedmnáct oproti sto pěti za celý rok 2009. „Může to být i tím, že lidé si prvního stádia choroby, pokud není doprovázena výraznou červenou skvrnou v místě přisátí parazita, nevšimnou. K lékaři se dostanou až ve druhém a třetím stádiu nemoci, kdy se vyšetřuje příčina jejich často i závažných zdravotních problémů,“ vysvětlila Renée Mašová.

Proti borrelioze neexistuje očkování, léčí se antibiotiky.