„Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů, tedy ty růžové kartičky, k poslednímu prosinci končí. Zůstávají jen ty nové zelené se znaky a čísly na spodním okraji,“ vysvětlila Květoslava Bořecká z Odboru správního a sekretariátu tajemníka žďárské radnice.

O výměnu občanského průkazu je nutné požádat do konce listopadu, protože jeho výroba trvá měsíc. A bez něj by se lidé po novém roce nemuseli dostat například na poště ke svým penězům nebo by je čekaly problémy v případě silniční kontroly.

„Zbývá nám vyměnit asi 550 průkazů. Lidé začali dost chodit po tom, co jim ministerstvo rozeslalo upozornění. Kromě toho jsme to zdůraznili jednotlivým obecním úřadům,“ dodala Bořecká.

Zhruba 250 lidí má ještě růžový občanský průkaz v Bystřici nad Pernštejnem a jejím okolí. „V roce 2005 si místní vyměňovali průkazy v souvislosti s novým pojmenováním ulic, takže hodně z nich už má občanky se strojově čitelnými údaji,“ uvedla Olga Tvarůžková z bystřického městského úřadu.

Tisícovka lidí musí během čtrnácti dnů požádat o nový doklad na Velkomeziříčsku. „Lidé nyní chodí hodně, někdy se už tvoří fronty,“ sdělila Marcela Chmelová z velkomeziříčského správního odboru.

Na Novoměstsku má průkazy platící do konce roku ještě něco přes dvě stovky lidí.

„Občanky“ si však nemusejí vyměňovat senioři, kteří se narodili před 1. lednem 1936. Ti mají výjimku a nový doklad nepotřebují.

Zjednodušením je, že lidé si nemusejí o nové průkazy žádat, případně je ani vyzvedávat v místě svého bydliště. To vyhovuje například těm, kteří často pobývají na různých místech republiky. Povinná výměna občanského průkazu je zadarmo.

Konec listopadu je hraniční termín. Kdo podá žádost později, s největší pravděpodobnosí vstoupí do roku 2009 s neplatnou „občankou“. Což může vyvolat průtahy při úředním jednání. Ještě hůře ale mohou dopadnout ti, kteří nad povinností jenom mávnou rukou.

„Pokud policisté zjistí, že je doklad neplatný, oznámí to příslušnému orgánu, který se přestupkem bude dále zabývat. Ve správním řízení může podle zákona takovému člověku hrozit pokuta až deset tisíc korun,“ upřesnil mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

K výrobě nového průkazu je nutné předložit fotografii, vyplněný formulář a současný občanský průkaz.