„Ano, výpověď jsem doručil 31. května na žďárský městský úřad," řekl Žďárskému deníku Jenšík. „Oficiální reakci jsem zatím žádnou nedostal," dodal.

Ukončení promítání potvrdil místostarosta Žďáru Jaromír Brychta. „Předpokládáme, že v září budeme objekt rekonstruovat," podotkl.

O převzetí provozování kina Vysočina uvažují radní už několik let. Jako možný termín dříve plánovali již letošní 1. leden, k výměně provozovatele ale nedošlo. Dle posledního předpokládaného termínu měla začít kino spravovat městská příspěvková organizace Kultura Žďár, a to 1. ledna 2015, ale termín výpovědi provozovateli zatím nebyl stanoven. Teď udělal Ladislav Jenšík radním čáru přes rozpočet.

Nyní je tedy podle vyjádření žďárské starostky Dagmar Zvěřinové jisté, že kino bude promítat do 31. srpna. „Do konce srpna tam bude působit současný provozovatel, pak se kino zavře, přijde na řadu rekonstrukce elektřiny a od 1. ledna bude kino provozovat Kultura Žďár," popsala Zvěřinová situaci.

Momentálně potřebuje v kině opravy nejnutněji elektroinstalace. „V rozpočtu na to máme 3,5 milionu korun. Doufáme ovšem, že výběrovým řízením firem se částka sníží a že nám zbudou peníze rovněž na rekonstrukci sociálního zařízení. To potřebuje úpravy také velice nutně,"vyjádřil se Brychta.

Univerzální prostor

Kultura Žďár má z kina Vysočina vytvořit multifunkční zařízení. K tomu budou směřovat všechny úpravy objektu, do nichž bude město dál postupně investovat. „Elektroinstalace se musí udělat první, je v kině v nejhorším stavu ze všech budov města," připomněl místostarosta Brychta. Pak má přijít na řadu sociální zařízení a dále hlavně sedačky v sále. Foyer může podle starostky počkat, ale úpravami musí stejně projít celé kino.

„Chceme, aby se do kina lidé vrátili. Stále působí neútulně, sedadla jsou nepohodlná, to návštěvníky samozřejmě neláká. A připravujeme koncepci širšího využití objektu," řekla Dagmar Zvěřinová.

Na změně koncepce provozu kina pracuje podle starostky Kultura Žďár už zhruba rok. „Možnosti programového využití postupně doplňujeme, musíme to dělat koncepčně. V kině by se pořádaly například besedy, menší koncerty, sál by si mohly pronajímat školy na své akce a podobně. Vybavení se přizpůsobí, třeba sedačky budou vybrané tak, aby vyhovovaly multifunkčnímu prostoru," řekla Zvěřinová.

Jak doplnila, i když s technickou obnovou kina už radnice začala před několika lety, například ho vybavila digitálním obrazem i zvukem či zateplením, radní počítají s tím, že město musí do budovy dávat další peníze. „Ty záchody jsou tam opravdu mírně řečeno zaostalé, a předsálí jistě také snese nějakou obnovu," uvažoval Milan Stejskal.

Kdy začne kino po přestávce opět promítat, se zatím neví. „Bude záležet na firmě, jež bude opravy provádět,"uzavřela starostka Zvěřinová.