„Máme přihlášených celkem 144 závodníků. Nejmladšímu je něco přes dva roky a nejstaršímu dvanáct," upřesnil ředitel závodu Oldřich Sklenář. Jak už z názvu klání vyplývá, každý soutěžící dostal jako odměnu párek v rohlíku. Tři nejlepší v každé kategorii si odnesli diplom a upomínkovou cenu.

„Bylo to dobré. Ještě?" usmívala se po zdolaných padesáti metrech Aneta Fryšavská z Nového Města na Moravě. Děvčátko ve věku dva a půl roku podle slov maminky trénuje pravidelně s dědou a letos závodilo už potřetí.

S číslem 160 nastoupil na stometrovou trať Vítek Drdla. „Sníh je dobrý. S taťkou jsme lyže namazali, jede to pěkně," pochvaloval si pětiletý chlapec také z Nového Města na Moravě. Běžecké lyžování jej prý velice baví. „Takže nejsme těmi ambiciozními rodiči, kteří své děti nutí do sportu a závodění. Naopak, dítě přinutilo běhat na lyžích mě," smála se maminka Petra Svobodová. Se synem nyní chodí sportovat téměř každý den – dokud je ještě sníh.

Ne všechny malé naděje v novoměstském lyžařském svatostánku „přišly přes kopec". U jmen se na startovní listině v kolonce bydliště objevovala města jako Žďár nad Sázavou, Jihlava, Třebíč či Brno. „Jsme lyžařská rodina a závody nebo běžkařské tratě si vyhledáváme na internetu. Sbalíme se a vyrazíme na den, víkend nebo prodloužený víkend," pověděl Martin Kolomazník z Brna.

„Vysočina Arena je úžasná. Lyžuje se tu skvěle, určitě se sem vrátíme," chválila zázemí Petra Kolomazníková.