Ve vyhřáté světnici jedné z chalup dnes svoji dílnu otevřela Marcela Hrabovská. Věnuje se zdobení kraslic pomocí slaměné intarzie. Do Edenu jezdí od jeho otevření pravidelně. V dílnách, které vede, si lidé postupně ozdobí 200 až 500 kraslic. Jejím receptem, jak od zdobení ani začátečníky neodradit, je barvení kraslic pomocí akrylových barev, které skořápky zpevní. Ani nezkušené ruce je pak během práce nerozmáčknou. Sama ale dává přednost barvení kraslic přírodními prostředky - vínem, červeným zelím, šafránem i cibulovými slupkami. Nejlepší zdroj syté hnědé barvy jsou ale podle ní ořechové slupky. Nejvíc barví na podzim. Tehdy je sbírá a zamrazuje, aby je před Velikonocemi mohla rozmixovat na nevzhlednou kaši, ve které se vajíčka vaří. "A je z toho krásně čokoládově hnědé. A tahle barva je dezinfekční, takže i když vám praskne vajíčko, tak ho můžete sníst, protože tam není žádná chemie," řekla Hrabovská.

Dušan Mach z novoměstské nemocnice pomáhal ve válečné zóně.
Primář novoměstské nemocnice byl ve válečné zóně. Je hrozné, jak je blízko, říká

Oslava Velikonoc v Horácké vesnici začala ukázkou hrkání. Rachot pomocí klapaček a hrkaček obstarala rodina Marcely Dědové. Je pěstounkou, včetně vlastních a adoptovaných dětí jich vychovává 12. Stojí také v čele spolku ForFamily, který se věnuje pěstounským rodinám.

Obchůzky v Horácké vesnici organizuje opakovaně. Nechala si kvůli nim ušít kroje, které odkazují k těm, které v Bystřici nad Pernštejnem a okolí dříve lidé oblékali. Vycházejí z kroje uloženého v místním muzeu.

Hrkání s pomocí různých dřevěných nástrojů nahrazuje zvuk zvonů, které podle liturgie přestávají na Zelený čtvrtek bít a odlétají do Říma. Bývalo výsadou dětí, především chlapců. Obchůzka v Horácké vesnici se dnes několikrát opakovala. Zakončená byla společnou modlitbou u kapličky.

Eden bude až do pondělí otevřený vždy od 09.30. Program se zaměřuje především na děti, jeho součástí jsou soutěže, divadla, hry, nechybí ani velikonoční jarmar. „Po celé čtyři dny se zde vozí děti na koních i v bryčce. V neděli program zpestří show s koňmi, po celý den je v areálu bude bavit šašek," řekla za pořadatele Hana Bernovská.

Webové stránky bohdalovských hasičů.
Hasiči z Bohdalova mají nejlepší web. Podívejte se, jaké akce pořádají

Turistický areál Eden město dokončilo s pomocí evropské dotace před sedmi lety. Součástí projektu byly opravy někdejšího panského dvora Mitrovských, který naposled sloužil jako školní statek. V polovině loňského roku město Eden pronajalo soukromému provozovateli.

Eden má svoji zemědělskou část s asi 130 hektary. Chovaná zvířata jsou podle Bernovské vděčným cílem návštěvníků. „Jsem si vědomi, že hlavně děti to láká, pohladit si ovečku, kozičku, prasátko," řekl Bernovská. Počet zvířat se nedávno rozrostl, když se do centra dostal osel a šest oslic zachráněných ze Slovenska, kde jim hrozilo utracení. Většina samic je březích, v Edenu tak očekávají v průběhu měsíce narození několika mláďat.