„Odevzdávám mezi prvními. Myslím si, že jako protikorupční opatření má tato povinnost smysl," řekla Dagmar Zvěřinová, starostka Žďáru nad Sázavou a také senátorka.

Právě odměny za práci v Senátu Zvěřinová ve svém prohlášení o vedlejších příjmech uvádí, a to ve výši 1,2 milionu korun. Dále také získala 54 tisíc od Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, kde je předsedkyní představenstva. Coby členka dozorčí rady Vodárenské akciové společnosti Brno si přišla na 102 tisíc korun.

„Uvést údaje o vedlejší činnosti a majetku v předchozím roce musejí lidé z vedení radnic od roku 2007. Ukládá jim to zákon o střetu zájmů," informoval Jan Havlík, tajemník žďárského městského úřadu. Veřejní funkcionáři musejí svá čestná prohlášení odevzdat vždy do 30. června.

„Nemám s tím problém," odpověděla starostka Zvěřinová na dotaz, zda jí vadí zveřejňovat pro většinu lidí citlivé informace. „Myslím, že je správné, aby ta prohlášení pracovníci na vedoucích postech odevzdávali. Kde se ‚motají' veřejné peníze, tam to má být co nejvíc transparentní. V přiznání uvádím všechno, i to, co bych nemusela. A kvůli tomu u nás vlastně nedávno vznikl i ‚humbuk' v rodině," komentovala Zvěřinová. Jak vysvětlila, do oznámení o nesplacených závazcích vyplnila „zbytek" půjčky částku 1 665 korun. „Novinářům, co do mého prohlášení nahlíželi, ta suma ale nějak ‚narostla' na 1,65 milionu a doma nastalo haló, proč jsem si půjčovala tolik peněz," popsala s úsměvem starostka.

Čestná prohlášení má na starosti tajemník městského úřadu. Odevzdávají je uvolnění i někteří další radní a zastupitelé i vedoucí odborů včetně tajemníka. Smí do nich nahlédnout každý občan České republiky. „Jen vyplní žádost, já zkontroluji údaje podle občanského průkazu. Zájemce ještě určí, zda chce nahlížet osobně, či přes veřejnou datovou síť. V tom případě systém vygeneruje heslo, a přes ně se do registru přihlásí doma," popsal proceduru Jan Havlík.

Že by se však se zvědavci u něj dveře netrhly se říci nedá. „Údaje si zatím od roku 2007 vyžádali dva lidé, vy jste třetí," prozradil tajemník.

---------------

Dagmar Zvěřinová

starostka Žďáru nad Sázavou

Ve vedlejších příjmech přiznala odměny za práci v Senátu 1,2 milionu korun; je členkou dozorčí rady Vodárenské akciové společnosti 102 tisíc; předsedkyní předsednictva SVAK 54 tisíc; pracuje pro Vírský oblastní vodovod Brno 54 tisíc korun.

Jaromír Brychta

1. místostarosta Žďáru n. Sáz.

Ve svém čestném prohlášení uvádí, že je členem správní rady Energie pod kontrolou o.p.s., předsedou představenstva Satt, a.s., jednatelem společnosti města M.O.S. nebo předsedou dozorčí rady Energetické agentury Vysočiny.

Ladislav Bárta

2. místostarosta Žďáru n. Sáz.

Podle prohlášení je členem dozorčí rady Kovoles, o.p.s., jako další vykonává činnost sociálního pracovníka v Krucemburku.

Uvádí úvěr ze stavebního spoření a úvěr na bydlení celkem kolem 570 tisíc; dále koupi ojetého automobilu za 396 tisíc korun.