„Zda se ale vůbec budou prodávat, musejí rozhodnout politické kluby a zastupitelstvo,“ řekl starosta Jaromír Brychta.

Ze zhruba 1100 bytů, co městu zbyly v majetku, by se mohlo privatizovat kolem 600. „Zbytek jsou byty sociální,“ uvedl starosta. „Z toho asi 500 bytů je ve čtyřech domech s pečovatelskou službou, domově důchodců, sedmi svobodárnách, v holobytech či v ubytovně pro bezdomovce,“ upřesnil Brychta.

Podle starosty má město zkušenosti s privatizací bytů ve třech předchozích vlnách a pravidla by se zásadně měnit nemusela. Domy by se podle něj měly prodávat jako celek, nikoliv po jednotlivých bytech. „Pokud bude vůle, pravidla by mohla být projednána do konce roku,“ informoval šéf radnice.

Za prodej obecních bytů ve třetí vlně privatizace získal Žďár nad Sázavou do letošního rozpočtu přes 193 milionů korun. K odkoupení zastupitelé nabídli celkem 47 obytných domů s 1112 byty.

V majetku města zůstává ještě 26 domů. Podle starosty ale na privatizaci bytů profitovali především nájemníci. „Získali je za super výhodné ceny, za čtvrtinu až třetinu ceny tržní. V průměru za 180 tisíc korun. Byty se ve Žďáře nyní prodávají za zhruba milion korun,“ upozornil starosta Brychta.

Privatizace byla ve Žďáře rozdělena do dvou částí. V první se prodávaly celé domy, ve druhé jednotlivé byty, jejichž průměrná cena byla o 69 tisíc korun vyšší než při prodeji domu jako celku.

Za prodej domů město získalo přes 199 milionů, za jednotlivé byty téměř 23 milionů korun. „Celkem do rozpočtu přišlo 221 888 385 korun,“ upřesnil starosta. Náklady spojené s prodejem bytů město přišly na téměř 29 milionů korun. Třeba daň z prodeje nemovitosti na 6,7 milionu, opravy na 841 tisíc, ocenění a znalecké posudky na více než 168 tisíc korun.