Žáci devátých tříd se musejí rozhodnout do konce února. V prvním kole si přitom každý může zvolit pouze jednu školu.
Školáci odevzdají přihlášky řediteli své školy, ten je do 15. března musí rozeslat na jednotlivé střední školy.
Rodiče navíc obdrží osobní hodnocení dítěte. „Hodnocení předáme rodičům, kteří jej podepíší. Pokud s něčím nesouhlasí, mohou svoje výhrady dopsat, a my je k hodnocení přiložíme,“ popsal ředitel 4. základní školy ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Ptáček.
Hodnocení je pak odesláno spolu s přihláškou. „Pokud žák v prvním kole neuspěje, radíme mu, aby ihned zareagoval a šel se přihlásit na další školu,“ sdělil ředitel Ptáček.
V druhém kole již není počet přihlášek nijak omezen.
Odborné školy nabízejí stipendia
Jen ve žďárském okrese si uchazeči mohou vybrat hned ze šestnácti středních škol. Jedná se jak o školy veřejné a soukromé, tak i církevní.
„Žáci preferují gymnázia, průmyslové školy a technické obory. Přibývá také přihlášek na odborné školy, které nabízejí žákům motivační stipendia,“ popsal situaci ředitel Jaroslav Ptáček.
Ne všechny obory ale školáci naleznou právě ve žďárském okrese. Svůj vysněný obor mohou studovat i za hranicemi Žďárska.
V poslední době žáků, kteří se rozhodnou navštěvovat školu mimo svůj okres, přibývá. „Jedná se především o specializované školy jako jsou například školy sklářské či zaměřené na informatiku,“ potvrzuje aktuální trend Jaroslav Ptáček.
„V současné době si mohou zájemci vybírat z osmačtyřiceti škol zřizovaných krajem Vysočina,“ uvedl Vladimír Zelený z odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu. Dalších šestnáct středních škol v kraji je církevních či soukromých.
Seznam středních škol na Žďársku najdete ve Žďárském deníku ze 14. února
Lucie Kučerová