Ženy se se svými dětmi zrovna vracely z návštěvy od známé z Radostína nad Oslavou. „Držela jsem se za autem, které jelo hrozně pomalu. Nešlo ho předjet, protože v protisměru byly pořád nějaké vozy. Před kruhovým objezdem u Žďáru sjel řidič do příkopu. Pak pokračoval po poli a najednou se ztratil,“ vzpomínala Marie Horáková.

Žena okamžitě zaparkovala před křižovatkou a její švagrová mezitím zavolala na policii. „Hned jsem věděla, že se stala tragédie. Protože Jarka špatně mluví, telefon mi předala a šly jsme zjistit, co se stalo. Děti zůstaly v autě a čekaly na nás. Nechtěla jsem riskovat, že by se jim něco stalo,“ vyprávěla dál.

Jako první policistům žena řekla, že je nutné zastavit vlaky. „Auto totiž sjelo ze srázu na koleje. Když jsme k němu scházely, viděly jsme, že naproti slézají dva muži. Jednoho z nich jsem znala od vidění. Byli u auta o pár vteřin dřív než my a začali řidiče dostávat ven,“ řekla Marie Horáková.
Mezitím ženě volali zpět policisté. „Prý, že vlaky zastavili a na cestě už je sanitka,“ doplnila.

Šofér byl podle žen malátný. „Odvedli jsme ho kousek od kolejí. Stěžoval si na bolest rukou a nohou a držel se za břicho. Napadlo mě, že bychom ho mohli dostat nahoru na igelitu, který jsem měla v autě. Mezitím však už dojela záchranná služba,“ podotkla Marie Horáková s tím, že muž jim říkal, že za volantem usnul.

Švagrové se po týdnu od nehody shodují, že v daný moment strach neměly. „Vůbec jsme si neuvědomovaly, že se nám může něco stát. Nemyslela jsem na to, že by tam mohl projet vlak. Až doma mi to všechno došlo a pořádně jsem se rozklepala,“ dodala Marie Horáková.

Jak říká její švagrová Jarmila, která je v invalidním důchodu, sama ví, jak je pomoc důležitá. „Mě samotné okolí hodně pomáhá. Lidé by se toho neměli bát,“ myslí si žena.

------------

Čtěte také: Offroad sjel ze srázu přímo na koleje