Kristův příběh se ve Žďáře hraje od roku 1998 a teoreticky by tedy mělo jít letos o dvanácté pokračování. Pašijová hra však občas doplácí na nevyzpytatelný přechod zimy k jaru a již dvakrát se z důvodu nepříznivého počasí nekonala.

I přesto, že hru často doprovází nevlídné klima a někdy i sníh, řadí se k největším akcím svého druhu v Česku a také hojně navštěvovaným. „Myslím, že nebudeme daleko od pravdy, když odhadneme, že nás od roku 1998 vidělo ke čtyřiceti tisícům diváků,“ podotkl jeden z organizátor a zároveň setník římského vojska Ladislav Bárta. Zároveň upozornil, že generální zkouška hry se uskuteční pátého dubna.

Hhnacím motorem žďárských Pašijí bylo provedení Živého Betlému o Vánocích 1997 ve farnosti Ervína Jansy. Ten chtěl podobný projekt vytvořit i pro období Velikonoc a navrhl nacvičení Pašijí.

Dva tisíce let starý příběh se snaží organizátoři oživit moderními prvky. Všechny dialogy jsou nahrané ve studiu. Celá scéna je ozvučena tak, aby slyšel každý účastník této jedinečné hry. „Podmanivá muzika pak dává vyniknout důležitým okamžikům celé hry. Neméně důležité je i osvětlení. Představení Ježíšova života má začátek po setmění, ve dvacet hodin, vždy v úterý týdne před Velikonoci,“ konstatoval Ladislav Bárta.

Pašijová hra „Co se stalo s Ježíšem?“ je podle něj více, než jen divadelní představení. „Duchovní rozměr celého příběhu je snad tím pravým, co dnešní uspěchaná doba potřebuje. Zastavit se a zamyslet se nad svým životem může napomoci i tento silný a emocemi nabitý příběh. Věříme, že účast na této hře o životě, smrti a vzkříšení Ježíše Krista přispěla k hlubšímu prožitku Velikonoc nejen účinkujícím, ale i návštěvníkům,“ dodal.