Nespokojenost s novým bezdrátovým rozhlasem si nenechali předsedové osadních výborů pro sebe. Obrátili se se svými připomínkami přímo na město, které na tuto službu získalo z devadesáti procent peníze z dotačního titulu Evropské unie v rámci protipovodňových opatření.

„Servisní technik dodavatelské firmy tam minulý týden byl, objel všechny místní části včetně Nového Města a pokusil se opravit všechny závady, především takzvaná hluchá místa," vyjádřil se místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Přenastavení kódu

Největší problém byl zaznamenán ve Studnicích, které nedostaly vlastní rozhlasové zařízení a pokud chtěl předseda osadního výboru informovat místní obyvatele, musel zajet do nedalekého Rokytna a hlásit odtud. „I s tímto oříškem si servisní technik poradil. Došlo k přednastavení kódu a tím je umožněno hlášení pomocí mobilního telefonu," vysvětlil Stanislav Marek.

Tato varianta má velkou výhodu v tom, že pověřený člověk může hlásit v podstatě odkudkoliv, nemusí být v obci fyzicky přítomen.

V praxi to vypadá tak, že předseda osadního výboru vytočí dané číslo, spojí se s operátorem a ten mu umožní spustit rozhlasové zařízení. „Oprávnění k tomuto má ale pouze určená osoba," doplnil místostarosta. „Už jsem to zkoušel, spojení přes operátora trvá asi tři čtvrtě minuty. Je to trochu jiné, než klasické hlášení. Nezačíná se hudbou, ale okamžitě se spustí samotné hlášení. Je výborné, že se může hlásit odkudkoliv, můžu místním podat aktuální informace třeba z Nového Města," pochvaloval si novou službu předseda osadního výboru ve Studnicích Josef Kocanda.

Kód byl přednastaven ve všech místních částech tak, aby hlášení pomocí mobilního telefonu mohli využívat všichni předsedové osadních výborů. A nejen oni. „Domlouvali jsme se, že by to mohli využívat také velitelé hasičů. Mnohdy je zdlouhavé, než někdo v případě požáru nebo jiného ohrožení doběhne do hasičárny a spustí sirénu. A někde třeba ani sirénu nemají. Tímto způsobem by velitelé hasičů mohli spustit sirénu na dálku a prakticky okamžitě pomocí mobilního telefonu," popsal další možnost využití rozhlasu Stanislav Marek.