"V meziročním porovnání také přibylo lidí, kteří byli při nehodách těžce zraněni," sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Těžká poranění utrpělo od ledna do konce března 35 osob, zatímco před rokem jen 19. Lehce zraněno bylo letos na silnicích Vysočiny 171 lidí. Opilí řidiči způsobili v kraji 28 dopravních nehod, to byl asi o pětinu nižší počet než za loňské tři první měsíce. Škody, které v letošním prvním čtvrtletí vznikly kvůli nehodám na autech a jiném majetku, převýšily 42,4 milionu korun.

Řidiči letos nejčastěji havarovali na Žďársku, kde se stalo 116 nehod. Nejtragičtější následky měly havárie na Jihlavsku; dva lidé zemřeli a dalších devět bylo těžce zraněno.

Pád z dálničního mostu na 153. kilometru dálnice D1 na Jihlavsku nepřežil zkraje března sedmadvacetiletý muž. Zastavil u nehody, při níž nebyl nikdo zraněn. Zřejmě se lekl projíždějícího kamionu a skočil za svodidla. V místě však byl propustek, jímž propadl z výšky na polní cestu. Další mladý muž zemřel na Jihlavsku v polovině února. Havaroval v noci na zledovatělé silnici u Dobroutova.

Policisté se při silničních kontrolách zaměří na komunikace s nejvyšší nehodovostí, upozornila Čírtková. V tomto týdnu se během republikové akce Zebra se za Tebe nerozhlédne budou věnovat i přechodům pro chodce. Dodržování předpisů bude prověřováno nejen u motoristů, ale i u chodců.


Dopravní nehody na Vysočině v 1. čtvrtletí: 2011 2010
dopravní nehody 524 436
úmrtí 5 10
těžká zranění 35 19
alkohol 28 35

Zdroj: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina