„Vystaveno tentokrát bude 230 kusů králíků, 200 kusů holubů, 180 kusů drůbeže, ale i 200 morčat a mnoho dalších zvířat,“ informoval za pořadatele předseda Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Velké Losenici Václav Nedělka s tím, že chovatelský svátek současně podpořil i Kraj Vysočina.

K vidění ale podle jeho slov na chovatelské výstavě bude třeba i poník, ovce s jehňátkem, papoušci a další exotické ptactvo, rybičky, hadi a jiná terarijní zvířata. Výstavu mají ve svém diáři zanesenou nejenom vystavovatelé z Vysočiny, ale i z různých dalších koutů České republiky a ze Slovenska.

Především malé děti bezesporu ocení přítomnost malých kuřátek a káčátek, tentokrát i s kvočnami, které letos „z technických důvodů“ nahradí oblíbenou velkolosenickou výstavní atrakci v podobě líhnutí kuřat v přímém přenosu, které vždy vrcholilo právě ve dnech výstavy. Mláďátka se v letošním roce stihla vyklubat o pár dní dříve.

Návštěvníky tradičního chovatelského podniku, na který se pravidelně sjíždějí z celé republiky, aby buď obohatili svůj vlastní chov o nové a kvalitní kusy, anebo si jenom prohlédli expozice, čeká opět bohatý program včetně toho doprovodného.

Lidé si mohou některá zvířátka okamžitě zakoupit a odnést domů, neboť část expozic bude prodejných, a to včetně expozice papoušků či terarijních zvířat. Ke koupi tak budou třeba i (ne)chlupatí domácí mazlíčci v podobě různých druhů a barevných variant morčat, a to včetně ne zcela typických exemplářů, jako je například i bezsrsté Skinny morče. Vzhledem k absenci srsti je vhodné také pro alergiky.

Chybět nemůže ani bohaté občerstvení, kterým je Podpeperská výstava drobného zvířectva za dvě desítky let svého trvání již vyhlášená. „Jsme připravení na všechno, a co se týče občerstvení, všeho bude dost, takže rádi uvítáme kupříkladu i cyklisty, kteří zrovna pojedou kolem a rozhodnou se k nám zavítat, odpočinout si a občerstvit se,“ vyjádřil se Václav Nedělka.

Dvoudenní chovatelská přehlídka bude v sobotu 27. července veřejnosti přístupná od 12 do 18 hodin a v neděli 28. července pak od 8 do 17 hodin.

K letošnímu kulatému výročí pořádání Podpeperské výstavy si velkoloseničtí chovatelé rovněž neopomněli věnovat odpovídající dárek. „Nadělili jsme si k tomuto významnému jubileu nové ohrádky na ovce, kozy a poníky,“ doplnil s úsměvem Václav Nedělka.