„Tito pánové mají historii Bystřice nad Pernštejnem zmapovanou dokonale, protože jejich rodina sídlí ve městě už dlouhých pět set let,“ podotknul ředitel muzea Vladimír Cisár.

Celá sbírka zachycuje historii bystřické pošty od roku 1788 až do současnosti. „Návštěvníci mají možnost vidět opravdu unikátní exponáty," zve do muzea jeho ředitel. „Jsou tu k vidění písemnosti, které prošly oficiálně bystřickou poštou a jsou zde zachyceny i poštovny, které kdy byly na Bystřicku," dodal Cisár. Na výstavě najdete i filatelistické zajímavosti a kuriozity.

Sbírka Adolfa a Petra Dvořáčkových, která je v současné době majetkem muzea, obsahuje několik stovek exponátů. „Samozřejmě, že nejsou vystaveny všechny, na to by prostory bystřického muzea rozhodně nestačily,“ usmál se šéf muzea.

Velkou zajímavostí, kterou je možné na výstavě shlédnout, je i dopisnice poslaná v roce 1992. Na ní jsou nalepeny známky se všemi Československými prezidenty. Vedle sebe tu uvidíte Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného, Ludvíka Svobodu, Gustáva Husáka i Václava Havla. Všechny známky byly v době poslání dopisu platné a tak, stejně jako ostatní vystavené dokumenty, „prošly" bystřickou poštou.