Prvním místem, které prezident se svým doprovodem po odjezdu z Jihlavy navštíví, je Nové Město na Moravě. Před budovou společnosti Sporten by se prezidentská kolona měla objevit čtyřicet minut po dvanácté hodině a po uvítání se manželé Klausovi vydají na plánovanou prohlídku tamní výrobny lyží a snowboardů.

Ve sportovním duchu se pak bude částečně odvíjet i další část jejich programu ve městě. Na pracovním obědě v hotelu Ski pohovoří hlava státu nejen s hejtmanem kraje Jiřím Běhounkem a starosty obcí s rozšířenou působností, ale rovněž s organizátory lyžařských a biatlonových závodů v Novém Městě na Moravě. Všichni společně ochutnají zauzená kachní prsa na salátu ze zelených fazolek, domácí hovězí vývar se zeleninou a nudlovou taštičkou plněnou dušenou oháňkou, pečeného candáta po domácku a jako dezert jogurtové knedlíky a vanilkovou zmrzlinu.

„Je pro nás velkou poctou, že můžeme v prostorách hotelu uvítat prezidenta republiky. Uděláme vše proto, aby byl u nás spokojen,“ uvedl Josef Pospíšil, jednatel společnosti Inkora, která Hotel Ski provozuje.

Ve tři hodiny odpoledne přejede prezidentský pár do centra města. „Na Vratislavově náměstí se uskuteční setkání s občany a Václav Klaus bude rozdávat autogramy,“ uvedla asistentka novoměstské starostky Zdeňky Markové Alena Lukášová.

Konec v Netíně

Svou „pouť“ po Žďársku a i po Vysočině pak hlava státu s chotí zakončí v obci Netín na Velkomeziříčsku, kde provede mimo jiné zápis do netínské kroniky, či pobeseduje s obyvateli.

V rámci návštěvy kraje již Klausovi od pondělí 13. září navštívili například poutní místo Křemešník, sklárny ve Světlé nad Sázavou, kozí farmu v Ratibořicích nebo klášter v Nové Říši.

-----------

-------------

Kam zavítají?

Třetí den cesty prezidentského páru po Vysočině, středa 15. září:

Nové Město na Moravě:
12.40 – prohlídka společnosti Sporten, po které následuje pracovní oběd v hotelu Ski na pozvání hejtmana kraje Vysočina se starosty obcí s rozšířenou působností a s organizátory lyžařských a biatlonových závodů v Novém Městě na Moravě
15.05 – Vratislavovo náměstí, setkání s občany města a členy samosprávy
15.45 – odjezd

Netín:
16.05 – přivítání prezidenta samosprávou obce a starostou, beseda s občany, zápis do kroniky, podpisy občanům
16.20 – ukončení návštěvy prezidenta České republiky s chotí na Vysočině