Ulice, která se dříve jmenovala Růžová, nese už více než půl století jméno po dvaatřicátém prezidentu spojených států, který zemřel v prezidentské funkci krátce před koncem druhé světové války.

Ve jménu třešťské ulice je ale Franklin Delano Roosevelt uváden chybně s písmenem „w“ v příjmení. „Kdysi zřejmě došlo k nějaké chybě,“ okomentovala Deníku chybu v názvu ulice Romana Šťastná, vedoucí kultury a propagace města.

Třešť přitom není jediným městem, které se Rooseweltovou ulicí pyšní. Stejnou ulici nalezneme například v Abertamech na Karlovarsku, nebo ve Smržovce u Jablonce nad Nisou.

„Tehdy lidé neměli internetové vyhledávače a encyklopedie, těžko se tyto informace zřejmě ověřovaly,“ přemítala Šťastná.
Město ale podle ní o přejmenování ulice v dohledné době neuvažuje. „Ulice není sice nijak dlouhá, ale přesto by přejmenování přineslo komplikace. Lidé na ulici bydlící by si museli nechat vyměnit doklady s adresou bydliště,“ upozornila Šťastná.

Název přežil puč i 40 let totality

Třešťský badatel Radvan Klimeš Deníku potvrdil, že ulice se za první i druhé republiky, i za války, jmenovala Růžová.
„Ulice byla až do konce druhé světové války známá jako Růžová. Po válce ale byla přejmenována podle amerického prezidenta,“ řekl Klimeš.

To potvrdila i pamětnice, žijící na zmíněné ulici pětasedmdesát let. „O té chybě vím, lidé se na tu záměnu v názvu občas ptají,“ řekla s úsměvem.
„Pokud by obec chtěla název ulice uvést na pravou míru, výměna dokladů by mi nevadila, ale myslím si, že to není nutné,“ uvedla pamětnice Marie Chvátalová.

Zajímavé je, že název ulice přežil i tuhá padesátá léta komunismu. „Je možné, že díky překlepu v názvu tolik komunisty nepálila, anebo se na ní prostě zapomnělo,“ připustil badatel Klimeš.

Někteří místní lidé se domnívají, že se ulice jmenuje po třešťském továrníkovi, který se psal Roosewelt. „O žádném třešťském továrníkovi s příjmením Roosewelt jsem nikdy neslyšela,“ okomentovala tuto spekulaci Milina Matulová z třeštské pobočky muzea Vysočiny.

Michal Kolařík, Miroslav Mareš