Aby se těchto potíží pacienti zbavili, nemusí jezdit za hranice žďárského okresu, operaci totiž provádí také chirurgové z novoměstské nemocnice.

Zákrok, který není hrazen zdravotní pojišťovnou a zájemci za něj zaplatí deset tisíc tři sta korun, zatím podstoupila zhruba desítka lidí.

„Zpočátku jsme operaci prováděli jenom u nemocných pacientů ryze ze zdravotních a hygienických důvodů. Nyní se k ní snažíme přistupovat již v časnějších stavech, kdy problém ještě není tolik vystupňovaný,“ popisuje Milan Maleček, primář chirurgického oddělení novoměstské nemocnice.

Operace převislého břicha, která je součástí komplexní léčby obezity, patří k časově náročnějším zákrokům. „Je při něm odstraněno poměrně velké množství kůže a tuku, často až kolem desítky kilogramů. Také operační rána je rozsáhlá, a to jak z hlediska délky, tak i hloubky. Přesto jsme ale pooperačních komplikací měli zatím naštěstí málo,“ říká Maleček.

Doba rekonvalescence po provedení zákroku je hodně individuální, závisí především na věku a zdravotním stavu pacientů. V základní ceně operace je zahrnut samotný zákrok a jeden den pobytu v nemocnici, ale doba hospitalizace se může protáhnout.

Podle dosavadních zkušeností novoměstských lékařů se pacienti v nemocnici zdrží zhruba tři až čtyři dny. Po operaci již záleží především na člověku samotném, zda se mu převis tuku a kůže neobjeví na břiše znovu. „Tady pak hraje hlavní roli především motivace pacienta, který by se měl snažit snížit příjem stravy a současně zvýšit energetický výdej, k čemuž operační redukce váhy též napomáhá,“ upozorňuje chirurg Maleček.

Jana Ševčíková