„Když jsme zveřejnili, že se pekárna zbourá, okamžitě se ozvaly hlasy, co uděláme s čapím hnízdem na komíně. Po konzultaci s odborníky jsme se rozhodli ho přesunout na speciální sloup o kousek dál," uvedl bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že stěhování a následnou úpravu hnízda je třeba realizovat ještě letos. „Pokud na jaře přiletí čápi a budou chtít zahnízdit, musí už mít nové hnízdo připravené," doplnil starosta.

Dvě letošní mláďata

V současné době je hnízdo na komíně pekárny prázdné, jeho obyvatelé už odletěli do teplých krajin. „Letos jsme tam kroužkovali dvě mláďata, která čapí pár vyvedl," připomněl ornitolog Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou. Podle jeho slov je ideální, když bude hnízdo přesunuto do vzdálenosti řádově v desítkách metrů. Stejně tak by se mělo nacházet ve zhruba stejné výšce, jako tomu bylo původně.

Za účelem přesunu čapího hnízda z komína musí bystřická radnice zakoupit a nechat osadit dvanáctimetrový betonový sloup. Jen ten včetně dopravy vyjde na 31 tisíc korun. Na šestnáct tisíc vyjde konstrukce pro umístění hnízda, statický výpočet základu stojí dvanáct tisíc, přičemž cena samotného základu se odvíjí od vlastností podloží. Podle bystřické radnice to může být maximálně sedmdesát tisíc korun. „Na patnáct set korun pak vyjde vypletení hnízda ornitologem," dodal starosta.

Přesun hnízda je jedna z podmínek povolení k likvidaci chátrající stavby. Budovu před časem koupila bystřická radnice v exekuční dražbě za čtyři sta tisíc už s tím, že ji bude muset zbourat, protože bývalá pekárna, o kterou neměl nikdo zájem, byla ve velmi špatném technickém stavu. Vzniklo riziko, že by časem začala ohrožovat svoje okolí.

„Výdajům kvůli rozpadající se budově bychom se stejně nevyhnuli, pokud by ji i nadále nikdo nechtěl. O bezpečnost obyvatel by se totiž město muselo postarat z titulu státní správy," poznamenal místostarosta Bystřice Josef Vojta.

„K demolici pekárny dojde v rámci rekonstrukce Bočkovy a Farské ulice," upřesnil Karel Pačiska. Nejdříve budou do země uloženy sítě společnosti E.On v ulicích Bočkova, Farská a částečně i Zahradní, a když už budou ulice rozkopané, radnice rovnou vyřeší i zbývající inženýrské sítě, jako je nové veřejné osvětlení, vodovod, optická síť, a to včetně nových povrchů místních komunikací.