Cílem je její rozšíření tak, aby vznikly dva odbočovací pruhy – ve směru od města do Neumannovy ulice a od Nového Města na Moravě k centru Žďáru. Dopravně vytížená křižovatka by se tak měla v dopravních špičkách přestat ucpávat.

„Uzavírka včetně objízdných tras se nyní vyřizuje, ale mělo by to být tak, že tam nebudou vpuštěny autobusy a automobily nad 3,5 tuny, osobní auta pouze na povolení. Objízdná trasa vedená po novém obchvatu je pohodová, takže by neměly nastat žádné větší komplikace,“ uvedl Petr Fuksa z odboru rozvoje a územního plánování žďárské radnice.

Někteří řidiči ale dočasné „přelití“ dopravy vnímají trochu jinak. „Uvolní se křižovatka u Conventu, ale o to horší to bude na Jihlavské a na Brněnské. Dostat se třeba z Vodojemu přes Novoměstskou na výjezd na Nové Město, anebo opačně od Mělkovic odbočit na obchvat, to bude také lahůdka, když po devatenáctce pofičí rovně jedno auto za druhým. Vydržet se to ale musí, protože ta křižovatka rozšíření nutně potřebuje,“ konstatoval Pavel Voborný ze Žďáru nad Sázavou.

Další šoféři si zase plánují jinou trasu, jak se dostat z, případně do Žďáru. „Vzhledem k tomu že bydlím na Vysočanech, je pro mě směrem na Nové Město a zpátky jednodušší jezdit přes Lhotku,“ sdělila Karolína Koudelková ze Žďáru.

Rozšíření křižovatky vyjde město na zhruba pět milionů korun a kromě odbočovacích pruhů bude vybudován také nový přechod pro chodce ke hřbitovu v Jamské ulici.

„Ten přechod si tam lidé, především senioři, kteří chodí na hřbitov, přáli už dlouho. Projekt jsme měli připravený již delší dobu, nicméně jsme museli čekat na převedení komunikace do našeho majetku. Asi rok a půl tak panoval takový zvláštní režim, že státní silnice I/19 měla stále dvě trasy – tu původní po Novoměstské a novou po obchvatu,“ vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil s tím, že termín dokončení přestavby křižovatky je naplánován na 10. října.