„Rozhodli jsme se již upravenou část parku přes zimu dát chodcům k dispozici. Žádáme ale všechny, aby používali výhradně nové cestičky a nevstupovali na volná prostranství, která už byla oseta travním semenem. Stejně tak žádáme obyvatele, aby v místě nenechávali volně pobíhat psy, kteří by mohli oseté budoucí trávníky rozhrabat," vyjádřil se žďárský starosta Zdeněk Navrátil.
Některým obyvatelům Žďáru se ale moc nezamlouvají mlatové cesty. „Park, nebo alespoň to, co je už dokončeno, vypadá moc pěkně, výhradu mám jen k těm cestám. Byl bych pro jiný povrch, protože když zaprší a projde tudy více lidí, budou se brodit v blátě," myslí si Jiří Hradil ze Žďáru nad Sázavou.
Podobné cestičky jsou ale podle žďárské radnice běžným prvkem. „Mlatové cesty jsou umisťovány do parků a lesoparků pro svůj přírodní charakter, aby nenásilně propojily prvky krajiny se zástavbou," uvedla vedoucí odboru rozvoje a územního plánování Irena Škodová.
Akce s názvem Revitalizace příměstské zeleně a pasportizace zeleně ve Žďáře nad Sázavou kromě úpravy parku zahrnula i komplexní inventuru veškeré veřejné zeleně na území města na ploše 119 hektarů, kde roste na 4800 dřevin. Podpořila ji státní dotace.
Pasportizace čili inventura městské zeleně zajistila její kompletní přehled včetně GPS souřadnic jednotlivých dřevin i rozlohy zelených ploch. Samotná pasportizace již byla dokončena, stavební práce v parku se však oproti původním předpokladům o několik měsíců zdržely, protože byly v létě pozastaveny. „Důvodem zdržení byla úprava projektové dokumentace, žádali jsme o dodatek ke stavebnímu povolení na rozšíření zakázky," uvedl zástupce vedoucí odboru rozvoje a územního plánování městského úřadu Petr Fuksa. Pozastavení prací a doplnění projektové dokumentace iniciovala jako investor žďárská radnice na základě spolupráce s pracovní skupinou Městská zeleň.
Změny v projektu se týkaly například úprav kanalizačních šachet, sítě cestiček pro pěší nebo nového veřejného osvětlení. Upřesněna byla i přístupová schodiště.
V rámci revitalizace tam byly rovněž vykáceny tři desítky stromů, vysazena nová okrasná zeleň a založeny trávníky. Na jaře bude ještě kompletně doplněn mobiliář v podobě laviček a odpadkových košů. Náklady na obnovu městského parku a pasportizaci zeleně činí kolem 5,3 milionu korun.