Oprava mostu na silnici I/19 v Hamrech, což je hlavní tah na Havlíčkův Brod, se provádí už od dubna a termín dokončení prací je polovina srpna. Místní mohou „na občanku“ jezdit přes vesnici, stejně jako motoristé, kterým obecní úřad vydal povolenku. Nelegálně si tudy ale cestu zkracují i jiní řidiči, kterým se nechce dlouhou objížďkou.

„Jezdí tu odhadem tak desetkrát víc aut jako normálně a určitě to nejsou jen místní, anebo auta s povolením. Mnohem horší je ale to, že přestože je tu padesátka, všichni jezdí tak osmdesát až devadesát. Policie tady neměřila ani jednou, co vím. Až někdo srazí malého fotbalistu nebo hasiče, kteří přebíhají na hřiště, budou se všichni divit,“ uvedl jeden z obyvatel bydlících u silnice kolem fotbalového areálu a hasičského cvičiště.

Problémy jsou i o kousek dál u historického kamenného mostu přes Sázavu v Dolních Hamrech. Průjezd přes něj je zúžený betonovými bloky, aby tam nenajížděla nákladní auta, která by přemostění mohla poškodit. Jenže… „Třeba zrovna v pondělí přes most přejel kamion a posunul ty zábrany. Kvůli takovým řidičům by bylo potřeba, aby u mostu stáli policisté a rovnou je brali. Třikrát musel projet kolem cedule se zákazem vjezdu, než se dostal až k mostu. Policisté tady ale nemohou být stále,“ vyjádřil se starosta Hamrů nad Sázavou Hubert Křesťan. Most byl před vytyčením objízdné trasy prověřen stavaři s tím, že osobní doprava by pro něj problém představovat neměla. V úzkých uličkách a zatáčkách před i za mostem je rychlost snížená na třicet kilometrů. Už nyní je ale podle starosty na kamenném oblouku uvolněných několik kamenů, což se bude muset po skončení stavebních prací na „devatenáctce“ opravit.

Povolenek opravňujících motoristy použít cestu určenou pro hamerské obyvatele bylo vydáno na osm stovek. „Museli jsme zajistit základní obslužnost a vjezd složek záchranného integrovaného systému, ale povolenky jsme vydávali jen pro osobní auta, a to v závažných důvodech. Třeba někomu, kdo jezdí za rodiči, rodiče zase k dětem, anebo lidem, kteří vozí nemocného k lékaři. Jestli je to ale všechno skutečně pravda, to kontrolovat nemůžeme. Museli jsme také vydat povolení k vjezdu pro lidi ze zhruba sedmi desítek chat Pod Křivákem, a protože do každé jich jezdí více a různými auty, tak se to pak nasčítá,“ přiblížil starosta.

Podle policistů je nyní počet motoristů přistižených bez povolení k průjezdu obcí o něco nižší než dříve. „Kontroly se v Hamrech provádějí namátkově a v poslední době se počet přestupců snížil,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.