Pietní chvíle ani v jenom případě netrvala déle než minutu a decentní ticho přerušovaly pouze zvuky novinářských fotoaparátů. Přesto symbolické uctění památky potvrdilo, že tragédie ve žďárské obchodní škole má celostátní dopad. Premiér Sobotka ve žďárské škole totiž zopakoval, že vláda musí do konce roku přijmout nový plán opatření, které by přispěl ke zvýšení bezpečnosti veřejnosti před nebezpečnými jedinci. „Pověřil jsem ministerstva spravedlnosti, školství a zdravotnictví, aby připravily souhrnnou zprávu týkající se žďárské tragédie. Do vlády bude zpráva předložena do konce listopadu a bude veřejná, aby se s ní mohli seznámit i samotní studenti a pedagogové ze žďárské školy," konstatoval premiér.

Ze zprávy by mělo vyplynout, proč se žďárská tragédie odehrála a jaká preventivní opatření pro zvýšení bezpečnosti veřejnosti mohou v Česku následovat. „Chce celou situaci, která vyústila v úterní útok, chceme zmapovat, abychom zjistili, kde stát selhal. Jsem přesvědčený, že muselo dojít k systémové chybě a na ministrech je, aby nastínili, jak budeme dál postupovat zejména z hlediska ochranné léčby lidí, kteří jsou do té míry nemocní, že ohrožují své okolí," vysvětlil předseda vlády.

Premiér ocenil studentovu statečnost

Na závěr své návštěvy premiér ocenil Petra Vejvodu. „Byl to statečný člověk, protože nebyl lhostejný k pomoci spolužačce a zaplatil za to svým životem. Myslím si, že tato jeho odvaha by měla být oceněna vyznamenáním," dodal. Dále Sobotka vyjádřil uznání policii, záchranářům i vedení města za profesionální postup, na který prý slyšel ve škole jen samou chválu. Při pietním aktu doprovázeli premiéra hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek a žďárská starostka Dagmar Zvěřinové.

Škola už zavražděného studenta navrhla na udělení ceny Michala Velíška. "Tomu návrhu vyjádřila podporu i řada dalších škol z republiky,"  uvedl ředitel školy Zdeněk Musil. Cenu Michala Velíška uděluje každoročně nadace ADRA. Získávají ji lidé, kteří prokáží statečnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského života.

O vyznamenání hovořil i prezident republiky Miloš Zeman, který do žďárské školy zavítal brzy po premiérovi. Oficiální pocta by se měla uskutečnit až příští rok. "Pro letošní rok jsou již státní vyznamenání uzavřená," řekl Zeman. Prezident za hustého deště projevil úctu zemřelému studentovi v naprosté tichosti. Na rozdíl od Sobotky se nesetkal s novináři a neučinil žádné další prohlášení. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka hlava státu nepovažovala za vhodné pořádat na pietním místě tiskový brífink.

Podle ředitele Zdeňka Musila se škola velmi pomalu vrací k normálnímu režimu. Sám se ještě včera musel k celé tragedii slovy vrátit. „Premiérovi jsem od začátku popisoval, jak se celá tragedie odehrála," sdělil Zdeněk Musil. Hovořil také o dalších dvou dívkách, které po úterním útoku odváželi záchranáři. „Dívka, která byla zraněna lehce, už je ve škole. Ta těžce zraněná ještě ne," konstatoval.