„V současné době je zpracováván projekt. Realizace stavby je naplánována na rok 2012 za předpokladu přidělení požadovaných finančních prostředků. Důvodem zabezpečení je zvýšení bezpečnosti provozu,“ informoval Pavel Halla, mluvčí státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

Z chystané světelné signalizace mají lidé, kteří silnici třetí třídy využívají, radost. „Přes tento přejezd nejezdím ráda, zvláště pokud jedu od Jam směrem ke Žďáru. Před kolejemi je docela prudký kopec a v zimě není snadné se do něj rozjet a zároveň dávat pozor, zda už nejede vlak. Je ale pravda, že tudy soupravy jezdí dost pomalu a už z dálky houkají,“ nechala se slyšet Martina Doubková ze Žďáru nad Sázavou.

Z avizované změny však nejsou nadšeny stovky chatařů, kteří desítky rekreačních objektů v oblíbené zahrádkářské kolonii Krejdy využívají. U asfaltové silnice, která zajišťuje jeden z hlavních příjezdů do rozlehlé lokality, se totiž před několika týdny náhle objevila dopravní značka Zákaz vjezdu.

„Samozřejmě mě to netěší. Tou cestou se jezdilo odjakživa a nikdy s tím nebyl problém. Nevím, proč se to najednou tak řeší,“ láteřila dlouholetá chatařka, jež si nepřála uvést své jméno.

Zákazovou značku nechalo nainstalovat město. A důvod? Příkaz Drážního úřadu. „Komunikace do uvedené osady nebyla postavena na základě povolení a nesplňuje požadované parametry. Z hlediska své polohy narušuje volný schůdný a manipulační prostor železniční trati,“ vysvětlil Pavel Halla. Stručně řešeno – asfaltka se nachází při svém napojení na silnici III/35421 příliš blízko u kolejí. Chataři proto nyní musejí ke svým rekreačním objektům jezdit po cestě odbočující z Brněnské ulice.

„Tato komunikace je opravená, až na několik výtluků, které opět zalepíme. Do budoucna se pak pokusíme vykoupit pozemky a příjezdovou cestu do Krejd posunout ve směru k obci Jámy, aby již vyhovovala předpisům,“ informoval Žďárský deník Jaroslav Kadlec, vedoucí Odboru komunálních služeb Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.