V kraji Vysočina vyhráli volby do Poslanecké sněmovny sociální demokraté se ziskem 23,43 procenta hlasů. Druhým občanským demokratům dalo hlas 17,22 procenta voličů. Třetí je TOP 09, kterou volilo 14,34 procenta hlasujících.

------------

Články jsou řazeny chronologicky od shora dolů

------------

Lidovci a Zemanovci získali tisíce hlasů, nestačilo to

Zajímavým momentem letošních voleb na Vysočině byl velký podíl hlasů pro strany, které se nakonec nedostaly do Poslanecké sněmovny.

---------------

Volby: Malí slaví, velcí pláčou

Ani jednu z velkých stran jejich výsledek na Vysočině neuspokojil. „Z výsledku nejásám, ale útěchou je nám vítězství na Vysočině s docela velkým odstupem od ostatních stran,“ řekl vysočinský lídr ČSSD František Bublan. „Samozřejmě mi to trochu kazí celorepublikový výsledek. Tam je to horší, než jsme čekali,“ dodal.

---------------

Volby udělaly radost pravici, levice v rozpacích

První reakce politiků na Vysočině plně odrážely překvapivý volební výsledek, který změnil zavedené rozložení politických sil i výsledky předvolebních průzkumů.

-----------------

Do vrcholové politiky se vrací Josef Novotný

To jméno znáte. Josef Novotný není žádným nováčkem na politické scéně. Bývalého senátora a starostu Bystřice nad Pernštejnem víkendové volby opět katapultovaly do vrcholné politiky.

----------------

Kasal skončil ve vrcholové politice po dvaceti letech

Poprvé od revoluce nemá křesťanské téma v dolní komoře své zastoupení.KDU-ČSL nezískala ve volbách ani jeden mandát.

-----------------

Zeman opouští křeslo předsedy, nepřesvědčil voliče

Předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), expremiér Miloš Zeman oznámil, že v čele své strany končí, protože se mu nepodařilo přesvědčit alespoň pět procent voličů a vstoupit do sněmovny. Zeman zůstane dál členem SPOZ, která nese jeho jméno, a bude jí pomáhat v komunálních volbách.

----------------

Výsledek voleb okomentoval prezident v Bystřici

Ne z Pražského hradu, ale z Masarykova náměstí v Bystřici nad Pernštejnem okomentoval výsledky voleb prezident Václav Klaus. Právě tam se v sobotu 29. května odpoledne účastnil oslav 430. výročí povýšení Bystřice na město.

------------------

Na Vysočině vyhráli volby sociální demokraté

Stejně jako před čtyřmi lety, kdy na Vysočině vyhráli sociální demokraté se ziskem 35,35 procenta hlasů. Druhá skončila ODS, hlasy jí dalo 27,67 procenta voličů.

-----------------------

Jak dopadlo hlasování v okrese Žďár nad Sázavou?*

1. ČSSD 24,51 %

2. ODS 16,05 %

3. TOP 09 12,70 %

4. KSČM 11,42 %
5. KDU-ČSL 10,48 %
6. Věci veřejné 9,56 %
7. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI 8,81 %

* strany nebo politické subjekty, které v okrese Žďár nad Sázavou získaly více jak 5 procent hlasů