"Obci dlužil více než od května. Pak se Jan Sobotka rychle odstěhoval a obec ho upomínala. Udal nám pražskou adresu, ale pošta se na radnici vrátila nedoručitelná. Tak jsme museli vymáhání dluhu předat právníkovi,“ popsala případ starostka malé obce Zdeňka Burianová. Podle té začal Jan Sobotka dluh řešit až poté, co se o jeho osobu začala zajímat média.

„Peníze má obec už na účtu,“ sdělil Jihlavským listům, které na případ upozornily, Sobotka. Ten včera (pátek) nezvedal telefon.

„Dlužné peníze dostala obec na svůj účet začátkem tohoto týdne,“ potvrdila informaci Zdeňka Burianová.

Obyvatelé Hodíškova po volbách o jednání Sobotky údajně informovali dopisem vedení ANO. Tuto občanskou iniciativu měla podepsat třetina obyvatel. V Hodíškově žije na sto padesát lidí. K iniciativě se přidala i starostka Burianová. Sobotka ve čtvrtek oznámil, že nepřijme mandát poslance. A to poté, co ho k tomu vyzval poslanecký klub Babišova hnutí.

Ještě ve čtvrtek Jan Sobotka tvrdil, že jeho pochybení   spočívá jen v tom, že v prohlášení pro hnutí ANO neuvedl údaj o splátkovém kalendáři vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně. Přiznal také, že včas neodevzdal daňové přiznání za rok 2012.

O dalším osudu Sobotky se podle mluvčí hnutí Radky Burketové rozhodne v předsednictvu. „V této chvíli zůstává ve své funkci předsedy krajské organizace s tím, že o jeho dalším setrvání v ní bude rozhodovat předsednictvo hnutí ANO, jež se sejde v příštím týdnu,“ uvedla mluvčí ANO Radka Burketová.

Sobotka měl ve Sněmovně nahradit Miloslava Bačiaka, jenž se vzdal mandátu kvůli sporné minulosti. Už před volbami se ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka a údajně i titul RSDr., udělovaný absolventům politického studia v době totality. Do Sněmovny tak nastoupí Josef Kott. Na kandidátce ANO v kraji byl na čtvrtém místě, na Vysočině hnutí získalo dva poslanecké mandáty.