„Přihlásilo se téměř čtyřicet závodníků z pěti okresů, z toho šest žen," uvedl jeden z organizátorů, člen novoměstského sboru dobrovolných hasičů (SDH) Jaroslav Štejdíř.

Závodní trať bedlivě sledovali přítomní diváci. „Smekám před všemi, kteří se postavili na start. Trasa byla opravdu náročná a ta bariéra na konci přímo vražedná. Před ní byli všichni už u konce sil. Zdolat ji, to chtělo fakt pořádnou fyzičku," prohlásil jeden z pozorovatelů hasičského klání Antonín Krčil z Tišnova.

Na start se postavili nejen ostřílení borci, ale i úplní nováčci. „Šla jsem do toho poprvé a bylo to strašně vyčerpávající. Úseky, o nichž jsem si myslela, že budou lehčí, byly naopak hrozné. Měla jsem i okamžik, kdy jsem si myslela, že to vzdám, málem mě odradila bariéra. Ale moc mi pomohlo povzbuzování diváků, byli skvělí. Řekla jsem si, že to musím dotáhnout až do konce," přiznala slabou chvilku domácí závodnice Pavlína Holá, kterou celou trasou provázel její otec, člen SDH Nové Město na Moravě. „S každým závodníkem jde na trať někdo, kdo mu poskytuje psychickou podporu. Uklidňuje ho a říká mu, jak má dýchat a podobně. Adrenalin má v tomto případě hlavní slovo a závodník pomalu není schopný myslet. Já jsem si to kdysi taky vyzkoušel. Říkal jsem dceři, že to není jednoduché, že tam může vypustit duši, ale nedala si říct, chtěla jít do toho. A podařilo se," pochválil dceru Dušan Holý.

Důkladný trénink byl v tomto případě nutností. „Zpočátku nedokázala ani přelézt bariéru a nakonec to zvládla i s dýchacím přístrojem na zádech. Naštěstí sportuje ráda," podotkl Dušan Holý.

S potřebou důkladného tréninku souhlasili i další soutěžící. „Závodila jsem už vloni, letos už to pro mě bylo o něco jednodušší. I když i tentokrát mi závod dal pořádně zabrat. Na konci už se pralo tělo s hlavou, hlavě se nechtělo a tělo muselo. Před závodem jsem hlavně pravidelně běhala," prohlásila Lenka Myšková z SDH Herálec.

„Já jsem zase trénovala přímo v našem hasičském areálu, běhala jsem se závažím a podobně. V Novém Městě jsem byla poprvé, ale jinak soutěžím už od roku 2013. Nejhorší bylo to horko a nejtěžší překážkou pro mě byl tunel," doplnila svou kolegyni Zuzana Coufalová z SDH Veverská Bítýška

Jednoduché to ale neměli ani samotní organizátoři. „Na přípravě a realizaci závodu se podílel celý náš sbor. Ale i při takto náročné akci jsme byli připraveni pomoci lidem v nouzi. Tentokrát museli členové naší zásahové jednotky soutěž třikrát opustit kvůli mimořádným událostem. Zasahovali u dopravní nehody u Olešné, likvidovali vosy ve Fryšavě a do třetice pomáhali při otevírání bytu v Novém Městě na Moravě. Vše dobře dopadlo a soutěžící ani veřejnost možná ani nezaznamenali, že jsme v průběhu soutěže pomáhali i jinde," popsal náročné odpoledně starosta novoměstských dobrovolných hasičů Miroslav Šikula.

A kdo se nakonec stal železným hasičem? V kategorii muži 18 až 29 let zvítězil Tomáš Václavek z SDH Rokytnice nad Rokytnou. Mezi muži 30 až 39 let byl nejlepší Ondřej Pavlík z SDH Chlumětín. Vítězem v kategorii 40 plus se stal Dušan Pavelka z SDH Borač a nejúspěšnější mezi ženami byla Pavlína Havlenová z SDH Vladislav.