Sobotní program zahájilo vystoupení Tisíc andělů. V městském divadle zazpívali žáci žďárské základní školy Švermova. V posluchači zaplněném sálu seděl i ředitel „čtyřky“.

„Takováto inspekce je nejhezčí, jaká může být,“ usmál se Jaroslav Ptáček. „Hned po představení jsem za zpěváky vtrhl do šatny, objal je, poděkoval a říkal: Přál bych si, abyste v andělském přišli do školy, abychom tam měli zářné příklady pro naše grázlíky,“ řekl s úsměvem Ptáček.

Dřevěný betlém v Novém Veselí.
Betlémy zdobí stále více náměstí a návsí

Vystoupení školáků diváci ocenili bouřlivým aplausem. Tleskala i Jarmila Drobná s čtyřletou vnučkou Lucií. „Rodiče museli za Ježíškem pro dárky, tak nás poslali na pohádky,“ mluvila potichu babička, aby vnučka neslyšela její slova.

O sobotní první divadelní představení se postaralo Divadlo KUFR. Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková sehrály Vánoční hru aneb Co andělé zvěstovali.

Zdroj: Jiří Marek

„Všechno zašmodrchali, ale byla s nimi sranda,“ zhodnotil poetickou hru dvou „popletených“ andělů, kteří ohlásili narození Ježíše Krista v Betlémě, šestiletý Jan Kopeček. Ten pod dohledem rodičů zdobil o přestávce mezi pohádkami perníčky. V divadle na chodbě mohly děti navštívit hned několik tvořivých dílen.

Veselou loutkovou pohádku o zamilovaném vodníkovi a statečném Jírovi sehrálo v sobotu ve žďárském městském divadle Loutkové divadlo Dokola z Tábora. S představením Princezna na hrášku přijelo Dřevěné divadlo z Nového Města na Moravě. O Střípky folkloru se postaraly vystoupením soubory Kamínek, Rozmarýnek a Bystřinka za doprovodu Horácké muziky.

Každodenní činnost pracovníků Domácího hospice Vysočina není vůbec jednoduchá.
Zpětná vazba je pro nás povzbuzující injekcí, říká Vojtěch Zikmund

Vstupné na Ostrov pohody se nevybírá, je dobrovolné. „Chceme, aby pohádky, koncerty, tvořivé dílny mohli navštívit opravdu všichni. Nemáme reklamy. Sponzory a dárce máme uvedené jen na plakátech. Nic při Ostrovu pohody neprodáváme, jsme čistě nekomerční akce,“ připomněla Pavla Müllerová s tím, že akci granty podporuje město Žďár nad Sázavou a Kraj Vysočina.

Ostrov pohody Müllerovi připravují ve svém volném čase. „Trochu toho stresu z pořádání akce máme. Naše děti si za ta léta občas povzdechly: Kdy budeme mít normální Vánoce,“ přiznala Pavla Müllerová.

O diváky dvacetiletý Ostrov pohody nouzi nemá. „Už se odchovala první generace. Potkáváme tady ty, kteří chodili na Ostrov pohody jako děti na pohádky a dnes už vodí své ratolesti,“ usmála se Müllerová. „Máme z toho velikou radost. Prvotním záměrem bylo vytvořit protiváhu předvánočnímu obchodnímu stresu, a to se nám, doufám, daří,“ dodal Martin Müller.

Jak to začalo

První ročník se konal v roce 1992. „Takže si snadno spočítáte, že každý rok, třeba i kvůli narození dětí, se program připravit nepodařilo,“ vysvětlil Martin Müller. Manželé Müllerovi se tehdy přistěhovali do Žďáru nad Sázavou z Ostravy. „Akční“ Pavla napsala divadelní hru Dítě z Betléma a hledali někoho, kdo by ji s nimi provedl. „Asi nejsme prvními hybateli, těmi byli všichni ti mladí a zapálení lidi kolem takzvaného Folkového divadla,“ připomněl začátky Müller.

Ostrov pohody zpočátku trval sedm dní. „Chtěli jsme navodit vánoční atmosféru, tak jsme třeba přejmenovali náměstí Republiky na náměstí Krále Davida, sehráli scénku ze sčítání lidu, manželka jela na oslu a putovali jsme od hospody k hospodě a hledali nocleh,“ zavzpomínal na jednu z aktivit Martin Müller.

Dřevěný betlém v Novém Veselí.
Betlémy zdobí stále více náměstí a návsí

„Tehdy jsme divadelní představení vedle organizování také aktivně hráli. Dnes se při pořádání v divadle už jenom převlékáme do různých kostýmů. Základní struktura je stále stejná: aby tady byly pohádky, aby si příchozí něco pěkného vyrobili, aby se pobavili, dali si třeba kafíčko, zazpívali si, ochutnali čerstvé perníčky, silvestrovské občerstvení,“ dodala Pavla Müllerová.

Letos se Ostrov pohody konal během prosince na několika místech ve Žďáře nad Sázavou. „Jubilejní ročník jsme chtěli mít pestřejší. Ale myslím, že příští rok se vrátíme k modelu, kdy se u písniček, pohádek, v tvořivých dílničkách v městském divadle scházíme v pátek, sobotu a neděli před Vánocemi,“ řekla Pavla Müllerová.

Motto Ostrova pohody
Opusťte alespoň na chvíli dlouhé fronty v obchodech, odložte pomoučené zástěry, ukliďte vysavač do kouta, vezměte děti za ruce a připlujte s nimi, přiběhněte, přijďte pěšky, přijeďte autem, na saních či v kočárku do žďárského městského divadla, kde jste zváni na ostrov, ostrůvek pohody v tom předvánočním kalupu. Čekají na vás hezké pohádky, programy, písničky, koledy. Mezi jednotlivými představeními si děti zasoutěží, vyrobí pěkný dárek pro sebe i pro své blízké na památku. Vy dospěláci si zatím popovídáte s přáteli, popijete dobrou kávu, čaj či jinou tekutinou svlažíte ústa, ochutnáte silvestrovské pohoštění. Foyer zavoní jehličím a sladkými perníčky a pokaždé zažijete nevšední a kouzelné chvíle.