Byl ihned hospitalizován a převezen na infekční oddělení do jihlavské nemocnice. Podezření bylo závažné. „Mohla by to být prasečí chřipka,“ domnívali se lékaři. Diagnóza se naštěstí nepotvrdila.

„Laboratorní testy dopadly dobře a onemocnění bylo vyloučeno. Od začátku června byli kvůli podezření na nový druh chřipky vyšetřeni už tři lidé z Pelhřimovska. Nemoc nebyla potvrzena ani v jednom případě,“ sdělila Alena Dvořáková, vedoucí epidemiologického oddělení krajské hygienické stanice.
Jak dodala, jednalo se o tři na sobě nezávislé případy. Tito lidé spolu nikdy nepřišli do kontaktu.

„Všichni už byli z oddělení propuštěni. V současné době žádný další případ nebyl,“ potvrdil Josef Škárek, primář infekčního oddělení nemocnice v Jihlavě. Nebezpečí přesto stále trvá. Obavy ještě zesílily po zprávě o první oběti na území Evropy. V Británii zemřel člověk, který se virem H1N1, takzvané nové chřipky, nakazil. Lékaři a hygienici proto při sebemenším podezření ihned pacienta izolují v nemocnici.

Riziko cestování

„Člověk je vyšetřován na prasečí chřipku na základě společných rysů. Prvotní příznaky jsou velmi podobné běžné chřipce. Je to vysoká horečka, až 39 stupňů, bolest hlavy, kloubů a svalů, malátnost. Pokud člověk ještě navíc přicestoval z oblasti, kde mohl být vystaven nákaze, musí být vyšetřen,“ popsala Dvořáková.

Jedná se především o Mexiko, které už hlásí přes sto mrtvých, nebo Spojené státy. Na novou chřipku už umírali lidé i v Kanadě a první oběť zaznamenala také Velká Británie. Jde o vůbec první úmrtí mimo americký kontinent.

Nemoc ve větší míře nyní řádí i v Austrálii. „Tam teď začíná zima. Právě v zimních měsících se virus šíří nejvíce. V naší oblasti by tak mohl ustupovat. Obávám se ale, že další vlna nemoci může přijít na podzim,“ dodal Škárek.

Odborníci tvrdí, že zcela zabránit dalšímu šíření nemoci je nemožné. „Protilátky vlastně nemá nikdo a neúčinné je i očkování. Základem je proto dodržovat hygienické návyky a nevyhledávat místa s velkou koncentrací lidí v uzavřených prostorách,“ doplnil lékař.

O nové chřipce
– Onemocnění dýchacích cest, které se doposud objevovalo zejména u prasat.
– Virus prasečí chřipky se podobně jako všechny chřipkové viry neustále mění. Tělo prasete může napadnout vícero druhů chřipek najednou - prasečí, lidské i ptačí. Tyto viry následně zmutují a vzniká virus nový.
– Chřipkový virus se šíří jak z prasat na člověka, tak z člověka na prasata. Nově zmutovaný typ viru je ale schopen šířit se i z člověka na člověka.
– Virus prasečí chřipky se nepřenáší potravinami. Požití vepřového masa je bezpečné po řádném zpracování a tepelné úpravě.
Zdroj: Internet