Pohyb mají rádi u Trávníčků všichni. „Sportujeme hodně, skoro celá rodina se věnuje americkému fotbalu, flag footbalu. Zbývá jen miminko, to jediné nesportuje," pověděla Marie Trávníčková. S manželem vychovává osm dětí, pět vlastních a tři v pěstounské péči, jedno z nich je postižené. „Manžel pracuje, nicméně není jednoduché splnit našim dětem přání, co se týkají jejich volnočasových aktivit," vylíčila maminka početné rodiny.

Marie Trávníčková se tedy se žádostí o podporu jedenáctiletého syna Michala při hraní squashe obrátila na Českou olympijskou nadaci. Ta totiž přispívá na sportovní aktivity či vybavení dětem ve věku 6 až 18 let z rodin, jež pobírají sociální dávky, nebo nadšeným sportovcům, kteří vyrůstají v dětských domovech.

Splněná přání

„Dozvěděla jsem se o té možnosti od přátel, mají také děti v pěstounské péči. Řekla jsem si, že to zkusím, vždyť se nestane nic horšího, než že nás odmítnou. Ale vyšlo to a máme z toho velkou radost," pověděla Marie Trávníčková.

Peníze z nadační podpory jsou určené na konkrétní kurzy, vybavení, kroužky či soustředění. Nadace ale také plní přání, třeba v podobě setkání s patrony nadace, jimiž jsou olympijští medailisté. „Trávníčkovi však měli jinou touhu, ping-pongový stůl pro celou rodinu, kde by mohli hrát všichni potomci. Děti stolní tenis baví a chtěly mít možnost trénovat a hrát doma, to ale vzhledem k finanční situaci rodiny bylo nesplnitelnou záležitostí. Česká olympijská nadace však dětem toto přání splnila, a zároveň podpořila Michalovy squashové aktivity," popsala Barbora Žehanová z tiskového oddělení Českého olympijského výboru.

Trávníčkovi jezdí na kempy Asociace náhradních rodin České republiky, a děti právě tam stolní tenis objevily. „Nemohli jsme je od toho dostat. Pak jsme začali kempy pořádat my a vždy jsme poprosili známé, zda by stůl přivezli. Děcka pak celý týden hrála jen ping-pong," vzpomněla maminka sportovních nadšenců. Teď už má rodina svůj vlastní stůl, a děti se u hry umějí vystřídat bez rozbrojů. „Nejdřív jsem je musela okřikovat, ale jak jich je tolik, naučily se, že nemohou mít všichni všechno a musejí se u toho střídat," dodala Marie Trávníčková.