Na jedné straně maminka, o kterou se musela starat. Na druhé straně práce, kterou nelze odložit. „Maminka byla do 19. dubna hospitalizovaná na neurologii. Snažila jsem se všechno zvládnout. Do 25. dubna jsem musela zpracovat DPH pro asi šedesát firem. Nevěděla jsem, jak to vyřešit. Termíny jsou jasně dané a není jakákoliv šance je posunout. Pokuty za nedodržení jsou vysoké,“ vysvětluje účetní.

Jana Holemářová měla štěstí v neštěstí. Pomohla jí odlehčovací služba, kterou nabízí novoměstský dům s pečovatelskou službou. „Naštěstí jsem o ní věděla. Před deseti lety jsme tam měli tetu. Je to opravdu velká pomoc pro ty, kteří se ocitnou ve stejné situaci jako já. Kdy ze dne na den potřebují najít nějaké východisko,“ doporučuje Jana Holemářová.

Adventní trh, ilustrační foto
V Meziříčí chystají adventní trhy a shánějí prodejce

„Zavolala jsem tam a byli jsme třetí v pořadí. Naštěstí oba dva před námi odřekli. Takže maminku mohli z nemocnice převézt hned do domu s pečovatelskou službou. Tam byla, dokud jsem neudělala veškerá daňová přiznání a DPH. Pak jsem si ji vzala domů,“ pokračuje Jana Holemářová.

Její mamince se v novém „domově“ líbilo. „Jsou tam hodné sestřičky. A jídlo tam je také dobré,“ chválí služby novoměstského domu s pečovatelskou službou Anděla Jůdová.

S sebou si nemusela ani nic moc brát. Prakticky vše bylo na místě. „Televizi tu mám a jinak je o mě postaráno. Vzala jsem si jen fotografii manžela. Před osmi lety umřel,“ posteskne si Anděla Jůdová.

Michal Šmarda je dlouholetým členem ČSSD. A taky novoměstským starostou.
Pokusili se ji znásilnit komunisté i nacionalisté, říká o ČSSD starosta Šmarda

Kdykoliv Janě Holemářové její pracovní vytížení znovu nedovolí starat se o maminku, využije nabídku odlehčovací služby. Pomáhá jí překlenout nejhorší situace. „Maminka je tam zase od konce září. Až budu mít všechno hotovo, vezmu ji zase domů,“ říká účetní, kterou její práce opět na nějaký čas odvedla od péče o člena rodiny.

Jakmile to situace dovolí, přiveze si maminku tam, kam patří. Tam, kde už na ni budou čekat i lidé z Jám. Dříve totiž bývala Anděla Jůdová veřejně činná. „Pět let jsem dělala poslankyni národního výboru. A taky jsem byla předsedkyní svazu žen,“ usmívá se pětaosmdesátiletá seniorka, kterou ani těžká nemoc nedokázala srazit na kolena.

Lidé z Jám na ni rozhodně nezapomněli. „Pořád za ní někdo k nám chodí. Všichni se za ní otočili. Celá dědina, každý den přišel někdo,“ říká Jana Holemářová.

Odlehčovací služba:

- Poskytuje pomoc lidem dlouhodobě pečujícím.

- Nabízí dočasné umístění nemocného v pobytovém zařízení.

- Zajistí nemocnému zvládání běžných úkonů, pomoc při hygieně, poskytne stravu.

- Umožní pečujícímu odpočinek.