Radost mi to pochopitelně nedělá. Ale rozhodně bude lepší, když se práce na mostě prodlouží, aby pak byl bezpečnější, okomentoval Matěj Janáček opravy mostu na silnici druhé třídy v Rynárci na Pelhřimovsku. Most je spolu s mostem u Víru jedním ze dvou přejezdů, jejichž rekonstrukce musely být přesunuty na následující rok.

Masarykovo náměstí v Jihlavě.
Agresivita dětí v centru Jihlavy roste: Volejte 156, vyzval lidi šéf strážníků

Která omezení zasáhnou řidičům do zimní sezony?

* šest mostů
* tři úseky silnic nižších tříd-Dolní Sokolovec, Slavonická v Jemnici, propustek u Lipníku
* dvě silnice první třídy a most v Divišově pod správou ŘSD

Důvodem jsou podle Miluše Jiskrové z Krajské správy a údržby silnic Vysočiny nečekané komplikace, které se v Rynárci vyskytly. „Práce jsme přerušili z důvodu nalezení poruch klenby. A tím vyvolané nutné doplňkové diagnostiky a úpravy projektu. Provoz na mostě bude zachován s dopravním omezením,“ ubezpečila.

Opravy budou pokračovat i v zimní sezoně na celkem šesti dalších mostech napříč krajem. Jedná se například o most u Šlapanova, Lukova, anebo Vyskytné na Jihlavsku. „U většiny těchto mostů vychází termín zprovoznění ze smlouvy, ale u některých je to z důvodu nedodržení smluvních termínů a bude nezbytné vyměřit dodavatelům smluvní penále,“ informovala Jiskrová. Konečné termíny pro dokončení prací jsou zde stanoveny na polovinu, případně konec měsíce listopadu.

Silnice nižší třídy má na Vysočině pod správou Krajská správa a údržba silnic také. Při letošních opravách se ale musela potýkat s prvotním nedostatkem peněz. „Z důvodu dopadu covidu a nezbytných úspor kraj rozpočet pro opravy silnic ponížil, dostali jsme o něco méně než v minulých letech. Zaměřili jsme se proto na lepší plánování projektů, úsporu na materiálech a důslednou průběžnou kontrolu, abychom vytěžili ze situace maximum,“ vysvětlila Jiskrová.

Dokončují úsek v Kameni

V průběhu června ale přišla pomoc v podobě navýšené dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury o šedesát sedm milionů korun. „I tak se některé z oprav ještě dokončují a zasáhnou do zimního období,“ sdělila Jiskrová. Jedná se například o silnici třetí třídy v Dolním Sokolovci, propustek u Lipníku, anebo o ulici Slavonická v Jemnici. I zde jsou předpokládané termíny dodělání stanoveny na konec listopadu.

Sérii oprav na komunikacích Vysočiny provádí i Ředitelství silnic a dálnic. „Například úsek silnice v Kameni u hranic s Jihočeským krajem do provozu již uveden byl, aktuálně tam jenom probíhají dokončovací práce,“ informoval mluvčí ŘSD Martin Buček.

Ještě dále se posunuly opravy na silnici první třídy u Předína. Tam se počítá s uvedením do provozu již na konci října. V listopadu, a tedy zimním období, ředitelství počítá s uvedením do provozu silnice v Rančířově, dokončením výstavby protihlukové stěny v Pávově, anebo zprovozněním mostu v Divišově na Žďársku. „Třeba v Rančířově už se pracuje zejména pod komunikací. V Divišově budou dokončovací práce už bez omezení probíhat i na jaře roku 2022,“ dodal Buček.

Nákladní auto bílé barvy. Ilustrační foto
Policisté našli bílý MAN ze stonařovské tragédie, má rakouskou značku

Nejroztahanější budou práce na silnicích první třídy ve Žďáře nad Sázavou a mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem. „Tam se pojede i přes část zimního období a opět začne pracovat i na jaře roku následujícího,“ zakončil Buček.

Nejpřesnější informace o aktuálních uzavírkách na Vysočině najdou lidé na serveru dopravniinfo.cz, kde jsou ke všem omezením i detailní informace.