„Ubytovali jsme dvacet šest dětí v naší sportovní hale. Pro všechny si postupně přijeli rodiče a už jsou doma,“ informoval starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska. Čtrnáctiletí a patnáctiletí táborníci se do Dvořiště už nevrátili, protože tábor se nacházel blízko potoka a je možné, že jeho hladina se s dalším prudkým deštěm opět zvedne a děti by tak nebyly v bezpečí.

Do bezpečí

Dočasnou evakuaci prožily i děti z tábora v Křídlech. Hasiči z Nového Města na Moravě evakuovali pětadvacetičlennou skupinku do okolních domů. „Děti byly přemístěny k sousedům a čekaly, až voda opadne. Pak se vrátily do tábora, ale voda se znovu zvedla, tak jsme je museli evakuovat znovu,“ uvedl velitel novoměstských hasičů Roman Dobrovolný. Nyní už jsou děti zpět v táboře.

Prudké přívalové deště spojené s bouřkami, které začaly v odpoledních hodinách, způsobily velké zvýšení hladin řek. Podobně na tom byla i Bobrůvka.

Ve večerních hodinách byl v obci Strážek vyhlášen druhý povodňový stupeň. Podle slov starosty Bohuslava Kociána zde napadlo 84 milimetrů vody na metr čtvereční a hladina řeky vystoupala až patnáct centimetrů pod třetí povodňový stupeň. Největší škody byly způsobeny na komunikacích, vytopeny byly i tři sklepy rodinných domů.

Břehy říčky Bobrůvky jsou ale také oblíbeným místem táborníků. V noci ze středy na čtvrtek jim ale řeka ukázala i svou odvrácenou tvář. Dva tábory, nacházející se v blízkosti obce Habří, musely být evakuovány.

V menším se nacházelo dvacet dětí, které byly i se svými vedoucími odvezeny do nedalekého penzionu Podmitrov. Jejich ubytování ale předcházela strašidelná a strastiplná cesta nočním lesem. K táboru totiž nevedla jediná komunikace, která by byla průjezdná jakýmkoliv vozidlem.

Podobně dopadl i Hasičský tábor Černá Hora. „Na táboře jsme už téměř čtrnáct dní a máme tu padesát dětí ve věku od osmi do dvanácti let,“ říká vedoucí Hynek Sláma.

A jak probíhala evakuace? „Vše proběhlo v podstatě v klidu. Voda pořád stoupala a tak jsme se raději začali balit. Odcházíme v podstatě z preventivních důvodů,“ řekl v noci ze středy na čtvrtek Deníku Hynek Sláma.

Noc na seně

Některé děti byly nočním dobrodružstvím nadšeny, jinde ukáplo i pár slziček. Bouřlivou noc přečkali táborníci ve vyklizené stodole v Mitrově. Jako postel jim posloužilo seno a celty, deky a spacáky nahradily prachové peřiny. Žádný exkluzivní hotel to sice nebyl, ale hlavně že tam bylo sucho.
Pokud se počasí umoudří, vrátí se děti i jejich vedoucí zpět do svých tábořišť. V opačném případě by tábor musel být předčasně ukončen.

--------------

Přívalové deště hrozí také v pátek

S rizikem dalších záplav musejí lidé na Žďársku počítat také dnes. Meteorologové stále varují před přívalovými dešti.

Páteční počasí bude podle předpovědí provázené jasnou až polojasnou oblohou. Denní teploty by se měly pohybovat mezi osmadvaceti a dvaatřiceti stupni Celsia.

Pozdě odpoledne a večer však začne od západu přibývat oblačnost s přeháňkami a bouřkami. Mírný jihovýchodní vítr místy v bouřkách přechodně zesílí.
Ojediněle se mohou vyskytnout také přívalové srážky, kroupy nebo silný nárazovitý vítr.