VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poutníci došli do Slavkovic za týden

Slavkovice – Týden na cestě, 175 kilometrů v nohách. I tak někteří strávili svoji letní dovolenou. Konkrétně ti, kteří se vydali na pouť do Slavkovic poblíž Nového Města na Moravě. Stojí tam první poutní kostel Božího milosrdenství v republice. Poutníci se k němu scházejí každý rok v srpnu. Ti letošní vycházeli v sobotu 25. července z Prahy, Fulneku a Hodonína a do Slavkovic dorazili v sobotu 1. srpna. Každá trasa měřila průměrně 150 kilometrů, za den jich poutníci ušli nejvíce asi třicet. Cestou se modlili, zpívali, rozjímali a povídali si.

8.8.2015
SDÍLEJ:

Do Slavkovic letos putovalo více než 180 lidí. Vyšli z Prahy, z Fulneku a Hodonína. Do cíle své cesty, ke slavkovickému kostelu Božího milosrdenství, došli za týden.Foto: Foto: Tomasz Kazański

Pouť organizují kněží z jamské farnosti, do níž Slavkovice patří. Jeden z nich, zakladatel pouti Tomasz Kazański, letos vedl skupinu z Prahy. Inspiroval se mimo jiné poutěmi v Polsku. „V prvních letech jsem řídil cestu z Fulneku. Pražský proud existuje tři roky, takže letos jsem už nemusel tolik připravovat trasu. Náročnější bylo nachystat si přednášky. Ty píší kněží ze všech skupin a potom si mezi sebou vyměňují," vysvětlil kněz.

Dohromady do Slavkovic putovalo více než 180 poutníků, kteří šli alespoň jeden den. Dost lidí se totiž po cestě k procesí připojovalo. Někteří se nemohli uvolnit z práce, a tak se poutě účastnili jenom o víkendu. „Ve skupině nás bylo šestašedesát, ale každý den šlo průměrně asi čtyřicet lidí," řekl Kazański.

Putující si na zádech nesli jen to nejnutnější, velké batohy jim převážela auta. Přespávali na farách a u rodin, které poutníkům poskytly nocleh. „Chtěl jsem, abychom se ubytovávali především u rodin. Protože i my máme hostitelům co nabídnout. Prokazujeme si tak navzájem milosrdenství. Nejprve museli mít odvahu ubytovat cizí lidi, ale teď už nás většinou znají," vysvětlil Kazański. „Starost o ubytování většinou nechávám na farářích v konkrétních obcích. To je pro organizaci velkým ulehčením. Ve Světlé nad Sázavou přespáváme v jednom penzionu, kde už nás znají a vždy mile přijmou," dodal.

Ačkoli je týdenní putování poměrně náročné, věková škála účastníků je široká. „Jedna slečna půjde po prázdninách teprve do čtvrté třídy a absolvovala celou trasu z Hodonína. V naší skupině putoval muž, který za rok oslaví sedmdesátku," uvedl kněz. „Je krásnou zkušeností pouti přicházet do obce, kde začnou zvonit zvony upozorňující na příchod poutníků. Je také nevšední hovořit s lidmi a kolemjdoucími. Skvělá je také atmosféra ve skupině, kde se na začátku všichni mezi sebou většinou neznají. Každým dnem putování se lidé sbližují víc a víc. A je až nečekané, jak vřelé vztahy nastanou po týdenním putování," sdělil své zážitky jeden z poutníků Jiří Dubec.

„Každý krok poutníka přináší požehnání. Pro něj samotného, ale rovněž pro lidi, se kterými se při pouti setkává. A to je také tajemství, které otevírá bránu mezi lidmi. Ti se pak nebojí vzít si někoho domů na nocleh. Poutníci se modlí za úmysly dobrodinců a svou přítomností jsou posilou a povzbuzením pro všechny, ke kterým přijdou," dodal Jiří Dubec.

Hana Jandová

Autor: Redakce

8.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení