Ne nadarmo – letos například na návštěvníky čeká osm desítek atrakcí, ještě více stánků a také mnohé doprovodné akce. Hlavní pouťové veselí vypukne v prostorách kolem zimního stadionu v pátek odpoledne a potrvá až do neděle.

„Na pouť se moc těším, přišla jsem se podívat už dnes, abych věděla, jaké jsou tady atrakce. S přáteli sem vyrazíme asi v pátek a v sobotu večer,“ vyjádřila se ve středu Radka Fousková ze Žďáru. Stejně jako ona se pouťového veselí každoročně účastní tisícovky lidí, na které ale letos nečeká mezi atrakcemi oproti loňsku žádná novinka. Adrenalinové zábavy ale děti i dospělí budou moci užít dosyta – opět na ně čeká mimo jiné visutý kolotoč, katapult nebo obří kyvadlo. Na své si ale přijdou také menší děti. „Mohou se těšit například na tradiční labutě, vodní čluny nebo dětskou jízdárnu s poníky,“ vyjmenovala Marie Šustrová ze žďárského odboru komunálních služeb.

Ne všichni obyvatelé města se ale na konání tradiční akce těší a chystají se ji navštívit. „Na pouť každoročně odjíždíme na chatu, protože bydlíme na Libušíně, tedy hned u centra dění. Všude jsou davy lidí, nejde nikde zaparkovat a to ani nemluvím o tom hrozném hluku,“ vyjádřila se Helena Mokrá. Na to, aby provozovatelé atrakcí neporušovali noční klid, budou opět dohlížet žďárští strážníci. „Hudební produkce musí být ukončena nejpozději do tři čtvrtě na deset, samotný provoz atrakcí je pak povolen do půlnoci,“ uvedl Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Hlídky strážníků podle něj budou od pátečního večera do neděle posílené – jenom na pouti bude vždy minimálně jedna hlídka, v případě nutnosti i dvě. S městskou policií bude během hlavního trvání pouti spolupracovat i policie republiková a také strážci zákona z dopravního inspektorátu. „Jenom ve Žďáře budou nasazeny dvě hlídky, které se zaměří hlavně na kontroly podél hlavních průtahů městem,“ sdělil Jan Kostečka, vedoucí Dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou.

Dohlížet budou mimo jiné na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, která bude v Dolní ulici ve směru k zámku snížena již od čtvrtka na 30 kilometrů v hodině. Kromě tohoto omezení se musejí motoristé připravit na potíže s parkováním, v některých ulicích v blízkosti pouti budou totiž rozmístěny zákazy stání a zastavení. „Lidé by měli využívat hlavně parkoviště u městského úřadu nebo u tržnice, která jsou samozřejmě bezplatná,“ poradil Martin Kunc.