Žďár o pouti navštíví také filmaři ze společnosti Frmol, kteří tam hodlají pracovat na předtáčkách k chystanému cyklu pořadů o památkách zapsaných do seznamu UNESCO.

Prostranství okolo zimního stadionu a sportovní haly se letos zaplní více jak stovkou různě velkých pouťových atrakcí. „Mělo by jich tu být celkem 36 velkých a 78 malých. Stánků je naplánováno 168,“ uvedla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Co se týče novinek, s těmi se milovníci pouťového veselí tentokrát nesetkají. Během třetího květnového víkendu si budou moci zvednout adrenalin na stejných „novinkách“, jako tomu bylo o minulé pouti.

Komise, která o atrakcích na žďárské Svatojánské pouti rozhodovala, letos upřednostnila ty jejich provozovatele, kte〜ří loni ve Žďáře vytrvali navzdory nepříznivému počasí.

„Minulý rok byla pouť skutečně špatná. Pršelo, byla zima a to se samozřejmě projevilo i na návštěvnosti a tržbách. Oceňujeme ty provozovatele, kteří se nenechali odradit a vytrvali na svých místech až do nedělního odpoledne. I letos je proto na pouti rádi uvítáme,“ řekla Dagmar Zvěřinová.

Zatímco v okolí zimního stadionu a sportovní haly se bude odehrávat skotačení na nejrůznějších kolotočích, skákacích hradech a houpačkách, duchovní část Svatojánské pouti se uskuteční v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Poutní bohoslužby budou v tomto svatostánku probíhat po celý víkend, což mimo jiné omezí běžné návštěvní hodiny pro turisty.

K chrámu nad Žďárem zavítají během pouťového víkendu také filmaři ze společnosti FRMOL, kteří chystají cyklus pořadů Rodinné zlato o českých památkách zapsaných do seznamu UNESCO. „Zatím se ale bude jednat jenom o předtáčky se štábem čítajícím jenom zhruba pět lidí. Velké natáčení se všemi jeřáby, kolejemi a vrtulníkem bude probíhat samostatně až jindy. Jeho přesný termín ale zatím neznáme,“ informoval jednatel společnosti FRMOL Vít Bělohradský.

Natáčení televizního cyklu Rodinné zlato odstartuje 1. května a trvat má přibližně čtyři měsíce. Prioritou celého projektu je prezentace a propagace českých památek UNESCO, jejich zviditelnění a připomenutí široké veřejnosti.