Výplata sociálních dávek jinak než penězi? Proč ne.
Žďárští už patnáct let dostávají objednávky na odběr zboží „Tato forma bude individuální. Ne všichni ji budou dostávat v plné výši. Šedesát až sedmdesát procent z tohoto příspěvku na živobytí bude tvořit poukázka, zbytek finanční hotovost,“ uvedl Petr Švanda, šéf odboru sociálních věcí a zdravotnictví novoměstské radnice.
Jednat se bude o osoby, u kterých je podezření z možného zneužití dávky, nebo o ty, kteří příspěvek pobírají dlouhodobě. Těchto klientů úřad eviduje zhruba padesát.
Peníze na ruku
Seznam prodejen, kde budou moci sociálně slabí lidé vyměnit poukazy za zboží, ještě není uzavřen. „Mělo by to být asi sedm provozoven, a to i v okolí Nového Města,“ upřesnil Švanda.
U sociálních dávek v hotovosti zatím hodlají zůstat v Bystřici nad Pernštejnem i ve Velkém Meziříčí. „Uvažovali jsme o tom, ale zatím to praktikovat nehodláme. Vždycky se najdou překupníci se stravenkami a hrozí, že sociálně slabý zinkasuje za poukazy peníze, které pak utratí třeba za alkohol,“ uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že alkohol a tabákové výrobky se v obchodě za stravenky směnit nedají.
Ve městě je však podle jeho slov problémových lidí minimum a pracovníci sociálního odboru je mají „zmapované“. „Zatím jsme ještě nic neřešili, sociální odbor zatím s takovým návrhem nepřišel. Dávky vyplácíme v hotovosti,“ přidal se starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.
Objednávka místo hotovosti
Trochu jiný způsob úspěšně praktikují ve Žďáře nad Sázavou. A to již patnáct let! Úřad má smlouvu s prodejnou, ve které si problematičtí sociálně slabí lidé po předložení objednávky vyberou potřebné zboží.
Na úřad pak přijde faktura s podepsanými dodacími listy, tudíž je okamžitě jasné, co, kdy a kdo na objednávku „nakoupil“. „Prodavačky s tím mají samozřejmě více práce, ale již léta tato spolupráce funguje. Objednávka je na konkrétní jméno, takže zboží nikdo jiný vybrat nemůže,“ řekl šéf žďárského sociálního odboru Petr Krábek.