Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potvrzeno. Osmistovek je o jednu více

Odranec – K šestnácti osmistovkám Žďárských vrchů přibude další. Novoměstský patriot a milovník zdejšího kraje Karel Daněk se svým kolegou Miroslavem Baxantem přeměřili kopec Bohdalec nad Odrancem. Naměřená hodnota 801,1 metru ukazuje, že Žďárské vrchy mají ve skutečnosti o jednu osmistovku více.

5.8.2016
SDÍLEJ:

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal leží v nadmořské výšce 836 metrů. Za cíl svého rekordu si ho vybrali hasiči, kteří na skálu dopravili vodu jen pomocí hadic až ze 62 kilometrů vzdálených Dolních Louček na Tišnovsku.Foto: Deník/Libor Plíhal

„Byla to příjemná výzva a současně náhoda. Mou zálibou je astronomie a astronavigace a tohle s geodezií tak trochu souvisí. Jestli výpočty založené na trojúhelnících člověk provádí na nebeské sféře nebo na skále je poměrně jedno. Bohdalecký kopec se svou skálou mě už dlouho svou neudávanou nadmořskou výškou vyloženě provokoval," usmál se Karel Daněk. Podle trigonometrického bodu má kopec Bohdalec nadmořskou výšku 790,59 metru. „Ovšem podle novějšího skenování je to někde kolem 790,3 metru. Těsně pod vrcholem Bohdalce je ale skála a už dlouho se vedou diskuse, jestli kopec i se skálou není vyšší, než osm set metrů," popsal Karel Daněk.

Přestože není povoláním geodet, Karel Daněk výzvu Bohdalce přijal. „Geodezii mám rád, je to pěkné počítání spojené s neméně pěknými zážitky. Proto jsme si také s kolegou vzali všechny potřebné přístroje, teodolit s diagramovým výškoměrem, měřičskou lať, sklonoměr, olovnici a k tomu tužku, papír a kalkulačku a vyrazili jsme kopec se skalním útvarem změřit," popsal Karel Daněk. Nejprve bylo nutné stanovit místo, kde bude měření probíhat. „Zvolili jsme nejvyšší jižní hranu skály. Odrazili jsme se od horizontální roviny trigonometrického bodu a změřili jsme výšku skály. Naším cílem nebylo zaznamenat výšku kopce se skálou na centimetr přesně," řekl Karel Daněk. Přesnost trigonometrických bodů se totiž podle informací z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního pohybuje v rámci dvaceti až třiceticentimetrové tolerance. „Výšku Bohdalce jsme měřili už šestkrát, a i když musíme počítat s různými chybami a odchylkami, můžeme se solidní jistotou tvrdit, že Bohdalec překračuje osmisetmetrovou hranici," sdělil Karel Daněk.

Za osmistovky Žďárských vrchů byly dosud považovány pouze Kamenný vrch, Šindelný vrch, Tisůvka, Žákova hora, Devět skal, Lisovská skála, Křovina, Malinská skála, Vysoký kopec, Buchtův kopec, Pasecká skála, Kopeček u Studnic, Pohledecká skála, Křivý javor, Fryšavský kopec a snad i Suchý vrch mezi Křovinou a Malinskou skálou, který má ovšem poměrně malou topografickou prominenci. Nově se k nim připojuje také Bohdalec u Odrance. „Víc už jich asi nebude," podotkl Karel Daněk.

V mapách se nová osmi᠆stovka zatím ještě neobjevila. „Informoval jsem už internetový portál mapy.cz, ale ještě mi nikdo neodpověděl. Obávám se, že ani nemůžeme očekávat nějaký rychlý přepis mapových podkladů, nemám žádné oficiální razítko, nejsem geodet. Ale snad se nám podařilo aspoň vyprovokovat nějakou akci, aby náš postup ověřil profesionál," zadoufal Karel Daněk.

Pro Správu Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy tato informace nemá nijak velký význam. „Z hlediska ochrany přírody osmistovky neevidujeme. Pro nás jsou rozhodující přírodní hodnoty jednotlivých lokalit, ne nadmořská výška. Vezmeme to na vědomí, ale nic to pro nás nemění, režim ochrany zůstává stále stejný," prohlásil šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Naopak s další osmistovkou už nyní počítají organizátoři tradičního podzimního navigačně-orientačního pochodu či běhu, při němž je hlavním cílem závodníků vystoupat za dvacet čtyři hodin na co nejvíce osmistovkových vrcholů Žďárských vrchů. „Akce se uskuteční 17. září a už nyní víme, že tam další osmistovku zařadíme," řekla spoluorganizátorka akce Marie Rajnošková.

Autor: Helena Zelená Křížová

5.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení