Chráněné bydlení vznikne na části pozemku, na němž dosud stojí bývalá mateřská školka Korálky a který vedení Bystřice nabídlo kraji za tímto účelem k odkupu.

Kraj chce jenom část pozemku

„Nabídli jsme cenu dvě stě korun za metr čtvereční a zbourání dvou pavilonů školky. Geodeti teď provedou katastrální zaměření, protože pozemek se musí rozdělit, a připravuje se projekt po stavební povolení a územní řízení," vyjádřil se starosta Bystřice Karel Pačiska.

Investorem stavby domků na dvanácti stech metrech čtverečních bude Kraj Vysočina. Druhá část pozemku i s částí komplexu nefunkční mateřské školky Bystřici zatím zůstane.

Krajský úřad podle mluvčí Jitky Svatošové připravuje projekt na získání evropské dotace na pořízení objektu školky a následnou stavbu chráněného bydlení. „Pokud budeme mít štěstí a projekt vyjde, rádi bychom v příštím roce zahájili stavbu. Plánují se dvě domácnosti a společný prostor pro denní aktivity na jednom pozemku," vysvětlila krajská mluvčí Svatošová.

Program podpory transformace sociálních služeb lidem s lehčí formou postižení umožňuje začít vést podobný život, jako vedou zdraví lidé. Jsou s podporou schopni žít v malých domácnostech, vykonávat běžné činnosti či pracovat například v chráněných dílnách. Nemusejí tak svůj život trávit výhradně za zdmi ústavu, když to jejich zdravotní stav nevyhnutelně nevyžaduje.

„V každém z těchto domků by mělo žít šest lidí, kteří vzhledem ke svému postižení, ale i imobilitě budou potřebovat vysokou míru podpory ze strany personálu. Nové bydlení jim ale přinese možnost žít běžným způsobem života, tak jak je přirozené pro jejich vrstevníky a ostatní lidi v běžné společnosti," informovala ředitelka Ústavu sociální péče v Křižanově Marie Bartošková. „Bystřice získá další obyvatele a vznikne tam nová pobytová sociální služba," doplnila ředitelka Bartošková.

Stavba jednoho domku by Kraj Vysočina měla odhadem vyjít na asi sedm milionů korun.

„Nyní se připravuje a zpracovává investiční plán, kde budou finanční náklady upřesněny," doplnila Jitka Svatošová s tím, že na zajištění provozu chráněného bydlení a služeb s různou frekvencí aktivit bude potřeba asi deset zaměstnanců.

Podobné dva domy pro lidi s lehčím stupněm zdravotního postižení se loni začaly stavět i ve Velké Bíteši. Další tři vzniknou v nedaleké Náměšti nad Oslavou. V obou místech pak bude žít více jak dvacítka klientů Ústavu sociální péče v Jinošově.

„Bydlení ve Velké Bíteši bude dokončeno už letos po prázdninách. Následovat budou další domky v Náměšti nad Oslavou, kde se na podzim otevře i společné zázemí pro společné aktivity klientů," uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.