V Bíteši tak vyrostou dva domy, kde budou žít handicapovaní lidé běžným životem. Hlavní objekt v Náměšti nad Oslavou se stane zázemím pro personál, který bude do domácností docházet a na svěřence dohlížet.

„První etapa projektu vyjde na šedesát milionů korun, z čehož sto procent uznatelných nákladů bude hrazeno z Integrovaného operačního programu z fondů Evropské unie. Neuznatelné náklady pokryje rozpočet Kraje Vysočina, jedná se asi o čtyři miliony korun,“ přiblížil Petr Krčál, radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.

„S odpovídající podporou mohou lidé s postižením žít v běžných domácnostech, převzít přiměřenou odpovědnost za svůj život a zvládat dle svých schopností péči o sebe a bydlení. Někteří mohou být zaměstnaní, rozvíjet své záliby nebo se stýkat s přáteli z okolí. Současné podmínky bydlení v pronajatých bytech jen dokazují, že handicapovaní klienti jsou schopni žít normální život a vše s ním spojené zvládat bez větších problémů,“ dodal radní Krčál.

Klienti jinošovského ústavu od havárie v roce 2008, která narušila statiku objektu, žijí v pronajatých domech a bytech v okolí Náměště nad Oslavou.

Projekt Kraje Vysočina, který je zřizovatelem ústavu, je změnou ústavní péče pro handicapované lidi na způsob bydlení v běžném prostředí.

Domy ve Velké Bíteši i Náměšti ponesou společný název Domov bez zámku. Organizace zahrnuje čtyři domácnosti, kde budou žít uživatelé v šestičlenných skupinách.