Někdy i téměř desítka denně. Včely, vosy a sršně pro řadu lidí mohou představovat akutní ohrožení života.

Někdy stačí jediné štípnutí, tak jako v případě osmadvacetiletého Petra ze Žďárska, který měl však štěstí, že se po útoku sršně dostal včas do rukou zdravotníků. „Sršeň mi při grilování na zahradě vlezla do piva, byl večer a do kelímku se jsem se nedíval, když jsem se chtěl napít. Naštěstí mě bodla jenom do špičky jazyka, ale i tak to bylo velice bolestivé a hlavně mi začal rychle otékat jazyk a točila se mi hlava,“ popsal Petr, kterému hrozila bezprostřední alergická reakce.

Záchranáři, které jeho kamarádi okamžitě přivolali, mu poskytli první pomoc a dopravili ho do nemocnice. Ve srovnání s minulým rokem hlásí větší počet výjezdů k poštípaným lidem krajští záchranáři. „Za období od 1. června do 3. srpna jim letos máme o třicet více,“ informovala ředitelka Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Vladislava Filová. „My ale neřešíme běžné poštípání, ale následné alergické reakce, které vážněji ohrožují pacienta,“ dodala ředitelka záchranky.

Každá reakce je jiná

Ne všichni lidé totiž na bodnutí, a to zejména vosami, včelami nebo sršněmi, reagují stejně. U většiny sice dojde jen k místní nealergické reakci v místě vpichu, jiného však bodnutí může ohrozit na životě. Podezření na alergickou reakci podle odborníků vzniká nejenom při silném lokálním otoku, ale například i vyrážce, svědění kůže a rozvoji zažívacích obtíží, ke kterým se přidávají i dechové, otok hrtanu, chrapot, sípání či zmatenost.

V nejtěžším případě pak jde o pokles tlaku, kolaps, inkontinenci, bezvědomí, cyanózu a anafylaktický šok. Obzvlášť nebezpečná situace může nastat při bodnutí hmyzem do jazyka, kdy může dojít k otoku tkání a dušení.

„Celková reakce organismu se většinou rozvíjí několik minut po poštípání hmyzem a v tomto případě je nutné neprodleně přivolat lékaře,“ uvedla žďárská alergoložka a revmatoložka Amadea Holotíková. Člověk, který prodělal alergickou reakci při bodnutí blanokřídlým hmyzem, by měl být napříště vybaven pohotovostním balíčkem s léčivy, které zabraňují rozvoji negativní reakce organismu. Je nutné preparáty požít ihned po bodnutí, i když postižený nepociťuje příznaky. Opakovaným hmyzím bodnutím se totiž možnost nebezpečné alergické reakce zvyšuje.

Pohotovostní balíček obsahuje vedle antihistaminik a kortikoidů i autoinjektor EpiPen s adrenalinem, který si postižený aplikuje do svalu.

Alergie se může objevit nečekaně

Alergie na hmyzí bodnutí se stejně jako jiné alergické reakce objevuje náhle a v jakémkoliv věku. Stejně tak platí, že pokud se u alergika jednou bodnutí obejde bez nežádoucí reakce, nedá se spoléhat, že už tomu tak bude navždy. „Jednoznačně se říct nedá, zda se dá alergie na bodnutí hmyzem zcela vyléčit, protože každý organismus je jiný. K léčbě se používá specifická imunoterapie, po které alergie slábne. Nebezpečí se ale ani tak vyloučit nedá,“ dodala Holotíková.