„Rekonstrukce pošty bude mít dvě etapy, a obsluhu klientů by měla zkomplikovat co nejméně. Nyní se přestavuje část pošty napravo od hlavních dveří, kde byly umístěny P.O.Boxy. Tam vzniknou tři nové specializované přepážky," informovala Silvie Křivská, oblastní manažerka České pošty pro jihlavský obvod.

Schránky jsou teď přemístěné v patře, a zároveň se upravuje zadní část přízemí pošty. Až bude nové zázemí dokončeno, nastanou práce v hlavní hale. „Při její rekonstrukci zajistíme obsluhu klientů u nových přepážek v přízemí, zároveň pro tuto příležitost zřídíme dočasně dvě provizorní přepážková pracoviště v prvním patře pošty," dodala Křivská.

Druhá etapa

Omezení ale nastane s druhou fází přestavby pro ty, kteří si budou chtít vyzvednout balíkovou zásilku. Balíky se totiž budou ukládat na detašovaném pracovišti Žďár nad Sázavou 1 v ulici Chelčického, na konci budovy železniční stanice.

Když pošta záměr oznámila, začali žďárští radní s podnikem hned jednat. „Měli jsme obavy, aby nebyl ohrožen předvánoční provoz, kdy bývá pošta velmi vytížená. Byli jsme ujištěni, že zásadní omezení návštěvníků nebude," řekl místostarosta Josef Klement. „Se zástupci pošty jsme se domluvili, aby komplikovaný výdej balíků nebyl dříve než v lednu. Teď budou lidé vyzvedávat vánoční dárky," poznamenal místostarosta Klement. Kdy druhá fáze přestavby po Novém roce začne, ještě není přesně určeno.

Lidé ale do výdejny na nádraží nebudou muset vždy. Balík si mohou nechat poslat na některou z dalších žďárských pošt, pokud mají poštu v Sychrově ulici v Zámku nebo na Stalingradě, v ulici Brodské, blíž.

„Česká pošta běžně poskytuje službu Změna ukládací pošty. Umožní klientům změnit na dobu rekonstrukce poštu, kde budou v případě neúspěšného pokusu o doručení jejich zásilky uloženy a připraveny k vyzvednutí. Službu nabízí pošta bezplatně," vysvětlila Křivská.

Rekonstrukce má být hotová v březnu či v dubnu. Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové postupují práce podle plánu. „Mimořádnosti ani komplikace v provozu se zatím nevyskytly. Neevidujeme ani žádnou stížnost spojenou s rekonstrukcí pošt," uvedla. „Klienti jsou trpěliví, pokud se tvoří fronty, je to kvůli hustšímu pohybu klientů na poště v předvánočním období. Pro rychlejší obsluhu a zajištění plynulosti provozu jsme přijali opatření a navýšili počet pracovníků vypomáhajících s obsluhou právě na balíkové přepážce," dodala Selicharová.

Hlavní pošta ve Žďáře nad Sázavou je už za zenitem. „Česká pošta tam chce vytvořit moderní poštu nové generace," řekl místostarosta Josef Klement.