Dovolená právě začala například poslankyni Parlamentu České republiky Miroslavě Němcové. Podle svých slov jí tráví doma, na Vysočině. „Hlavním důvodem je to, že jsem propadla jízdě na elektrickém kole. Poznávám tam mnohem lépe krajinu, obce či památky a na každé vyjížďce si uvědomuji, jak to tu mám ráda,“ poznamenala Němcová. Zároveň s poznáváním si také díky kolu zlepšuji fyzickou kondici a od té doby, co jezdí, se prý cítí mnohem lépe. „Potkávám turisty i cyklisty, a těší mě jejich obdiv k Vysočině,“ dodala politička. Dalším důvodem k dovolené doma je podle jí i záliba ve vylepšování zahrady.

Horké letní dny si užívá ve Žďáře nad Sázavou také malíř a sochař Michal Olšiak. Důvod? „K moři se s rodinou vypravujeme pravidelně v zimních měsících, v létě to není třeba. Je tu teplo dost,“ vysvětlil výtvarník. Jeho oblíbenou destinací je Thajsko, kam zamířil i na začátku tohoto roku. I když připustil, že ještě nemusí být všem dovolenkovým snům konec. „Možná se ještě vypravíme do Itálie, nebo do Španělska,“ doplnil Michal Olšiak.

Naopak do zahraničí zamířil hned první týden letních prázdnin náš nejúspěšnější himálajský profesionální horolezec Radek Jaroš. Jeho oblíbenou destinací pro rodinné cestování je Chorvatsko. „Vzhledem k mému nabitému expedičnímu programu byl první týden v červenci jediný možný termín, kdy jsme mohli vyrazit spolu s dětmi. Zároveň mi to posloužilo jako tréninkový kemp ve velkých vedrech, podobným těm, které mě čekají na expedici Austrálie 2017,“ prozradil Radek Jaroš.

A jak Jarošova dovolená tedy vypadala? „V průběhu pěti dnů jsem najel téměř 400 kilometrů. Každý den ráno se tedy konalo nejprve kolo, potom teprve koupačka a opalování,“ sdělil novoměstský horolezec.

Radek Jaroš se totiž u protinožců zúčastní legendárního závodu horských kol Crocodile Trophy. Jde o nejstarší etapový závod na světě, letošní ročník startuje 16. září a pro účastníky je připraveno osm etap, které v součtu dají 650 kilometrů.

Sběr vzorků vody. Ilustrační foto.
Hygienici vyhlásili zákaz koupání v rybníku Medlov

Do Chorvatska, jednoho z nástupnických států bývalé Jugoslávie, cestoval také pěvec Jakub Pustina. Navzdory tomu, že není podle svých slov dovolenkový typ, s manželkou každý rok plánují, kam pojedou. Až do letošního léta ovšem zůstalo vždy u plánů. „S ženou jsme spolu již jedenáct let a za tu dobu jsme vyrazili na dovolenou poprvé až letos. Mé povolání obnáší neustálé cestování, a proto je pro mě největší dovolenou být doma ve Žďáře,“ vysvětlil Jakub Pustina. A protože nejbližší moře je v Chorvatsku, zamířili tam. Navíc jejich pětiletý syn zatoužil lovit kraby v moři. „I když jsem díky své profesi procestoval obrovské množství zemí jako Panama, Austrálie, Nový Zéland, USA, Singapur a mnoho evropských zemí, nikdy jsem nebyl v Chorvatsku,“ poznamenal tenorista.

Dovolená u Pustinů byla velmi aktivní, za čtrnáct dní procestovali pobřeží od Zadaru až na ostrov Brač. „Mise byla nakonec velice úspěšná a synek nalovil desítky krabů, které si nejdříve chtěl nechat, ale nakonec opět skončili v tom krásně čistém moři,“ vylíčil zážitky ze své letošní dovolené Jakub Pustina.