„Je to náš šestý ročník a každý rok je náš výkon o něco horší," pověděl mladý muž v pruhovaném mundúru po dvou rozplavbách. První jízda byla podle jeho hodnocení hrozná, ta druhá už lepší. „Je to dáno tím, že jsme obměnili tým. Máme spoustu lidí, kteří jeli poprvé a museli se s tím nejdříve seznámit," vysvětlil „mluvčí" Uprchlíků.

Nutno poznamenat, že teprve letos přibrali muži do týmu také ženy. „Vypadá to, že právě nepřítomnost holek byla ta chyba. Jde jim to výborně. Pádla držely v ruce poprvé, ale všichni jsou z toho nadšení. Myslím, že to bude dobré," doufal Marek. Účast na závodech bere parta ryze sportovně a s nějakým skvělým umístěním nepočítá. „Minulý rok jsme laťku nasadili tak nízko, že teď už to bude jenom lepší," smál se jeden z jedenadvaceti závodníků ze Ždírce nad Doubravou a okolí.

Kdo by si myslel, že rozmístění různě těžkých lidí je na dračí lodi klíčové, ten by se tedy v případě Uprchlíků spletl. „Váhu neřešíme. Jdeme do toho po hlavě, a kdo si kam sedne, tam jede," uvedl Michal Marek.

Část jeho souputníků se dostavila do místa závodů už v pátek. „Zahájili jsme takovou lehkou přípravu – využili jsme všechny hrací stánky. A nezbytný doping máme pravidelně hned od rána: pivaři pijí pivo, kořalkáři pijí kořalku, a vlastně se to nakonec všechno míchá. Byla v minulosti i kola, že nám někteří jednotlivci odpadli. Na loď jsme je museli téměř přinést. Místo pořádného pádlování to tam spíše odseděli. Ale drželi jsme partu a šli do toho za každou cenu," vzpomínal Marek na „dopingové aféry".

Přestože se skupina mladých lidí na klání nijak zvlášť nepřipravuje, dohodnout se a vypravit prý není vůbec jednoduché. „Domluva byla letos snad nejhorší. Občas jsem váhal, jestli to budu v budoucnu ještě vůbec organizovat. Ale uvidíme, zatím je atmosféra dobrá, třeba se to rozleží a do příštího ročníku to zase nějak vymyslíme," neztrácel naději vrchní organizátor Uprchlíků.
Každému trestanci na útěku je v patách nějaký pronásledovatel – mají někoho takového i Uprchlíci? „Ano, máme, jednoho, a to je bubenice. Je tady také prvním rokem a je vostrá. Ono jí nic jiného nezbývá," dodal s úsměvem Michal Marek.