Ve školních třídách bude mít nového prezidenta na očích méně školáků než toho předešlého. Většina škol ale Zemanův portrét vyvěsí.

„Zatím prezidenta nemáme na zdi, ale zrovna se jej vyvěsit chystáme. Koupili jsme tři portréty," vysvětlila Věra Matějů, ředitelka základní školy ve Sněžném.

Ve Sněžném bude Miloš Zeman shlížet na žáky v počítačové učebně a dvou učebnách jazykových. „Vždy jsme měli portrét prezidenta. Myslím si, že by ve školách být měl, děti tak alespoň mohou vidět, jak jejich prezident vypadá," dodala Matějů. I ředitel Základní školy Švermova ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Ptáček portréty zakoupil, a to do sboroven.

„Ve třídách jsme měli vždy státní znaky, a tak to plánujeme i nadále. Prezidenta ke znaku přidáváme pouze ve sborovnách," řekl Ptáček.

Doma viset nebude

Opačného názoru je Miroslav Toman, ředitel základní školy v „Zemanově", tedy v Novém Veselí. Tam tradičně fota prezidentů na stěny nedávají. „Nebyl tu vyvěšený žádný prezident ani Klaus, ani Havel. Není tedy ani Zeman," řekl Toman s tím, že Zemanův portrét mu už vůbec ve školním zařízení nechybí, když se na Hrad prolhal.

Oslovené státní instituce na Vysočině vesměs nevyjadřují vyvěšením, nebo nevyvěšením portrétu hlavy státu protesty či sympatie, zachovávají jen dlouholetou zvyklost. Někde byl prezident na stěnách vždy, jinde nikdy.

Bohdalovská škola nevyvěšovala prezidenty nikdy, tedy ani nyní, ve školách v Polné či v Jihlavě zase portréty jsou. Například v Třešti mají Zemanovu podobiznu ve sborovně i ve všech kmenových třídách. „Prezident do škol patří, měli jsme i předešlého, tak v této tradici pokračujeme," podotkl ředitel třešťské základní školy Václav Trnka.

V kanceláři starosty Nového Veselí je foto Miloše Zemana také, a nejen proto, že Zeman je sousedem místních obyvatel. „U nás prezident visel vždy, ať to byl, kdo chtěl. Je to tradice," pověděl starosta Zdeněk Křivánek.

Podobně věc vidí v Novém Městě na Moravě. „Pokud vím, byli tu všichni prezidenti. Nevyvěšujeme je tady podle toho, zda jsou, či zda náhodou přestali být sympatičtí," řekl novoměstský starosta Michal Šmarda. „Proto jsme se neúčastnili po Novém roce protestního sundávání portrétů Václava Klause po vyhlášení amnestie," vysvětlil Šmarda.

Rovněž v kanceláři senátorky a starostky Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinové už Zemanova podobizna visí. V obecních úřadech v Lukách nad Jihlavou a Velkém Beranově prezidenta vyvěsit také chtějí, jen se k tomu zatím nedostali.

Fotka z návštěvy

„Zatím ještě nevisí, ale vím, že když jsme ho chtěli před časem objednat, tak zrovna nebyl k mání," vyložil problém, s nímž se setkal, starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl. Podle něho obraz prezidenta, který je představitelem demokratického státu, na úřad patří.

V kanceláři starosty Polné prezident visí, ale ten předchozí. „Za zády mám fotografii z návštěvy pana prezidenta Klause v Polné, je na ní i předchozí hejtman Miloš Vystrčil," popsal Jindřich Skočdopole. Kdyby prý ale na návštěvu Polné přijel současný prezident třeba s hejtmanem Běhounkem, nebránil by se vyvěsit si fotografii novou.

Zemanových portrétů se za první tři měsíce po zvolení prodalo asi o deset tisíc méně než obrazů jeho předchůdce. Oficiální portrét Miloše Zemana stojí kolem čtyřiceti či padesáti korun. Náklady na rámy mohou být však až desetinásobně vyšší. Všichni je však pořizovat nemusejí mnohde podobizny stávajícího prezidenta prostě dostanou rámeček „po Klausovi".