Bude mít kdo sloužit?
To víte, že ano (smích)

Proč jste se do klání o titul Nej sestřička přihlásila?
Já se nepřihlásila, oslovilo mě vedení nemocnice. Nejdřív si člověk říká, proč já? Vždyť nejsem ničím výjimečná, to si vůbec nezasloužím. Ale pak jsem si vzpomněla na účast mojí kolegyně, naší vrchní sestry Jitky Vařákové před dvěma lety. To byl skvělý zážitek. Byli jsme ji podpořit na finálovém večeru a moc jsme si to tehdy užili. Když mi kolegové řekli, že mě podpoří úplně stejně, dlouho jsem nepřemýšlela. Velikou roli v mém rozhodování hrálo právě to, že jsme výborný kolektiv. Jsme tady skvělá parta - porodní asistentky, instrumentářky z operačních sálů, lékaři, prostě všichni. Opravdu to není prázdná fráze. Uděláme si obrovský mejdan a moc se na to těšíme.

Co jste tedy pro účast v soutěži Nej sestřička Batist musela udělat?
Jenom souhlasit (smích). Paní ředitelka Palečková vyplnila a poslala přihlášku, co tam o mně napsala, nevím. Ale četla jsem, co o mně napsala naše vrchní. To jsem měla oko vlhké, jak krásné její povídání o mně bylo. Pak už jsme jenom čekali. Dorazilo prý 599 přihlášek, za měsíc se ozvali, že mě vybrali. Na základě čeho? To opravdu nevím.

Co od soutěže očekáváte?
Já si to chci hlavně užít. Vždyť nás jede 16 lidí (smích). V červnu proběhlo třídenní soustředění v Dětenicích. Skvělý zážitek bylo moje první profesionální focení v životě, máte k ruce profesionálního vizážistu, profesionálně vás nalíčí, pečlivě vyberou oblečení, to už asi nezažiju. Všichni finalisté měli svého patrona. Mou patronkou byla Anastazie Chocholatá, do té doby jsem vůbec nevěděla, že tohle stvoření existuje. Je to herečka, která účinkuje například v seriálu Modrý kód. Moc příjemná a milá dívka. Soustředění bylo moc pěkné. Mimochodem účast při natáčení tohoto seriálu je cena pro vítězku.

Tušíte, jak bude finále v Náchodě 15. září probíhat?
Nejspíš to bude jedno velké překvapení, ale něco přeci jen tuším. Určitě budeme tancovat. Nahrávku choreografie mám už od červnového soustředění, kde jsme ji s choreografem zkoušeli. Pilně trénuji, abych to ostatním nepokazila. Je na píseň z muzikálu Mamma Mia. Bude rozhovor s patronem, kterého nám určí až v Náchodě, a nakonec bude volná disciplína, o které nic nevíme. Trochu trému mám, to víte, plné divadlo lidí, kolegyně z práce, moji synové Jakub a Tobias, známé osobnosti. Ale pořád si říkám, že si to jedeme hlavně užít. Žádnou medaili nečekám. Ale už teď mám skvělý pocit.

Z čeho?
Z krásných reakcí lidí, kteří se podívali na moje video. Pořadatel soutěže nám poradil, abychom my finalisté založili facebookovou skupinu. Slouží nám pro vzkazy, dáváme tam fotografie a navzájem se povzbuzujeme. Můj patnáctiletý syn mi vyrobil video. Dala jsem ho na svůj profil, je také na facebookových stránkách nemocnice, když jsem viděla, kolik lidí si ho prohlédlo, kolik lidí ho komentovalo, kolik maminek mi napsalo vzkaz a poděkování za porod, i když to bylo před patnácti, dvaceti lety, tak jsem taky byla dojatá. Ale nemyslete, žádná plačka rozhodně nejsem (smích).

Sucho na jižní Moravě. Ilustrační foto.
Muzeum prosí o fotografie

Kolik dětí jste přivedla na svět?
Přesnou statistiku nemám, ale k pěti tisícům to jistě bude. Je krásné, když vás na ulici zastaví žena a pochlubí se fotkami v mobilu. Porodnictví se hodně změnilo, ale maminky, co poděkují, zůstávají.

Co se změnilo nejvíc?
Asi to, že maminky se aktivně podílejí na plánování porodu. Mnohdy si přinesou porodní plány, ty se většinou při prvních pravidelných kontrakcích hroutí jako domečky z karet. Porod a porodní bolesti si nikdy, přestože o nich čteme a slyšíme, neumíme představit do té doby, než je zažijeme na vlastní kůži. Každá žena totiž reaguje jinak na fyzickou a psychickou zátěž. Více se používají alternativní metody u porodu, na porodním sále jsou přítomni tatínci a tak bychom mohli pokračovat dál. Vzpomínám, jak si jedna maminka nepřála, abychom kontrakce nazývali kontrakcemi ani bolestmi, prý to tak více bolí. Měla jsem je nazývat vlnami. Proč vlnami? Protože vzbuzují dojem léta, odpočinku, dovolené. Vysvětlovala mi to s úsměvem na tváři. Jak se dalo čekat, ten brzy zmizel. Bolest k porodu patří, ať ji nazýváme jakkoli. Co zůstalo? Pořád je to o důvěře, o komunikaci, o trpělivosti. Někdy si ale maminky poradit nenechají, je to škoda. Já vím, že kdyby poslechly, proběhlo by to mnohem hladčeji. Je to na nich…

Dojímáte se v práci?
Taky občas. Dojmu se třeba, když tatínek radostí pláče. Najednou vidíte lásku, když se tatínek skloní nad své čerstvě narozené dítě a maminku. Těžko se to popisuje…

A co veselé příhody? Zažijete taky?
To víte, že ano. Nedávno jsme měli rodičku ve sprše, a když jsem se na ni šla podívat, zjistila jsem, že je tam s ní i tatínek. V tu chvíli nevíte, co bude následovat. Jednou jsem tam totiž nachytala úplně nahého chlapa. Byl to šok pro nás oba. Ale byl to hezkej chlap.. Tentokrát byl partner rodičky připraven, byl oblečený do plavek a v nich provázel ženu i při vlastním porodu. Převlékl se až při odchodu domů. Bylo to úsměvné, ale na druhou stranu byl skvělou oporou rodičce a nebojím se říci, jednou z těch nejlepších, co jsem kdy zažila. Bude to jisto jistě skvělej táta..

Proč jste se stala porodní asistentkou?
Já chtěla jít po gymnáziu na medicínu, to nevyšlo. Nezkoušela jsem ani odvolání a rovnou se přihlásila do Brna na obor porodní asistentka. Vidíte a letos je to třicet let. V červenci jsem oslavila padesátku. Ani jednou jsem svého rozhodnutí nelitovala. Tahle práce je mojí srdíčkovou záležitostí.

Ivanu Lelkesovou je možné podpořit v hlasování o titul Nejsestřička Sympatie 2018. Stačí hlasovat na internetových stránkách: http://www.nejsestricka.cz/aktualni-rocnik/